Słownik pojęć

Nieruchomości wellness

Nieruchomości wellness obejmują wydatki na projektowanie i budowę obiektów mieszkalnych i komercyjnych (biurowych, hotelarskich, wielofunkcyjnych/wielorodzinnych, medycznych, rekreacyjnych itp.), które uwzględniają funkcje i potrzeby wellness m.in. w postaci użytych materiałów, udogodnień, czy wyposażenia i oferowanych usług.

Światowy Instytut Wellness (Global Wellness Institute) wierzy, że ruch wellnes jest w stanie zmienić podejście do projektowania nieruchomości mieszkalnych. Według ekspertów Global Wellness Institute sposób, w jaki dotąd projektowano i budowano przestrzenie przeznaczone do mieszkania wspierał niezdrowy, m.in. siedzący tryb życia oraz odizolowanie od społeczności. Ponieważ mieszkanie jest zazwyczaj najważniejszą osobistą inwestycją i wydatkiem, powinno być również inwestycją w zdrowie i dobre samopoczucie – twierdzi GWI. Nieruchomości wellness to rodząca się gałąź budownictwa i coraz mocniejszy sektor w ekonomii wellness, który zmierza do tworzenia proaktywnych przestrzeni, zapewniających człowiekowi zdrowe środowisko, a poprzez lepsze wykorzystanie technologii i innowacji, prowadzących do holistycznego zdrowia. Trend ten skupia się nie tylko na budowie nowych obiektów, ale także na przystosowywaniu istniejących przestrzeni do wymogów związanych z wellness poprzez przejście od pasywnego do aktywnego wspierania dobrego samopoczucia.

Global Wellness Institute przewiduje, że nieruchomości wellness to spory sektor, który czeka szybki wzrost. W 2017 roku branża nieruchomości wellness była warta 134 mld dolarów, a od 2015 roku rośnie ona o 6,4 procent rocznie. Przewiduje się, że do 2022 roku osiągnie wartość 197 miliardów dolarów. GWI podkreśla, że nabywcy są gotowi zapłacić więcej za „zdrowsze” mieszkanie typu wellness, a z sondaży wynika, że rocznie nawet 1,3 mln konsumentów poszukuje domów zaprojektowanych z dbałością o zagadnienia wellness. GWI wymienia, że wśród tego typu inwestycji, które powstają na całym świecie, są m.in. osiedla, domy wielorodzinne, dzielnice, budynki wielofunkcyjne.

Eksperci uważają, że oferowanie mieszkań z dbałością o wellness będzie mieć dobroczynne skutki dla mieszkańców takich lokali. Zmniejszy narażenie na negatywne czynniki środowiska – jak substancje toksyczne, korzystnie wpłynie na jakość snu, doprowadzi do zmniejszenia stresu i zachęci do prowadzenia zdrowego trybu życia, np. aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Poprzez wspieranie kontaktów społecznych pozwoli rozwinąć interakcje z innymi ludźmi i w ten sposób korzystnie wpłynie na zdrowie psychiczne.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.