Słownik pojęć

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna według Global Wellness Institute może być określona poprzez definicję zaproponowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Zakłada ona, że aktywność fizyczna to „każdy ruch ciała generowany przez mięśnie szkieletowe, w tym podejmowany podczas zabawy, prac domowych, pracy zawodowej, podróży i zajęć rekreacyjnych”. Aktywność fizyczna dzieli się w związku z tym na ruch naturalny i podejmowany podczas zajęć rekreacyjnych.

Global Wellness Institute podkreśla, że ruch naturalny związany z codziennymi czynnościami jest coraz bardziej ograniczany i na całym świecie w coraz większym stopniu zanika. Zajęcia, które od tysiącleci były podstawą ruchu fizycznego, są obecnie wypierane przez nowoczesne rozwiązania współczesnego stylu życia.

Dlatego coraz większego znaczenia nabiera ruch fakultatywny i związane z nim usługi, które stają się niezbędne, by utrzymać zdrowie coraz większj liczby osób. Taka rekreacyjna aktywność fizyczna może obejmować na przykład chodzenie na siłownię, uprawianie dyscyplin sportu, spacery (power walking) lub rekreacyjną jazdę na rowerze, taniec, czy – w przypadku dzieci – aktywność na placach zabaw.

Global Wellness Institute określa w związku z tym rynek aktywności fizycznej na świecie jako wydatki konsumenckie związane z celowymi aktywnościami fizycznymi wykonywanymi podczas rekreacji i wypoczynku. Ważne są tu usługi w kategoriach: fitness, sport i aktywny wypoczynek oraz „mindful movement” (świadomy ruch). Rynek ten jest znacznie poszerzony o sektory, które zajmują się m.in. dostarczaniem specjalistycznej odzieży i sprzętu, artykułów i aplikacji elektronicznych czy technologii związanych z aktywnością fizyczną.

Więcej na temat aktywności fizycznej według Global Wellness Institute.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.