Słownik pojęć

Balneoterapia

Balneoterapia to dział fizjoterapii, który do leczenia, profilaktyki i rehabilitacji wykorzystuje zabiegi z użyciem leczniczych wód w stanie ciekłym lub w formie aerozolu, wód wzbogaconych gazami zdrojowymi oraz substancji takie jak borowina, która po zmieszaniu z wodą służy do wykonywania okładów lub kąpieli.

Balneoterapia to inhalacje i kuracje pitne bądź irygacje z użyciem wód leczniczych, a także różnego rodzaju kąpiele, natryski (na przykład bicze szkockie), masaże i okłady wodne.

Spośród wód najczęściej wykorzystywanych do zabiegów balneoterapii – na ogół w uzdrowiskach – są wody alkaliczne, wapniowe, solanki, żelaziste, jodkowe, siarczkowe i siarkowodorowe, arsenowe, szczawy i radoczynne.

Balneoterapia oferowana jest zazwyczaj w uzdrowiskowych zakładach przyrodoleczniczych, a doborem konkretnych procedur zajmuje się lekarz balneolog.

Zabiegi przyrodolecznicze wskazane są m.in. w przypadku nerwobóli, bólów mięśni i stawów, przewlekłych stanów zmęczenia, reumatyzmu, osteoporozy, nadciśnienia, zaburzeń krążenia. Zalecane są w cukrzycy, astmie oraz w nerwicach czy w przypadku depresji. Zabiegi balneologiczne polecane są także w okresie menopauzy.

Balneoterapia ma korzystny wpływ m.in. na zdrowie psychiczne.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.