Słownik pojęć

Solanka

Solanki to naturalnie występujące wody, zawierające jony sodowe o znacznym stężeniu, używane w terapii uzdrowiskowej.

Zazwyczaj chodzi o rozpuszczone w wodzie jony sodowe, wapniowe, magnezowe, potasu i litu, jodki, bromki. Zawartość rozpuszczonych stałych składników mineralnych jest w solankach na ogół nie mniejsza niż 35 g na litr.

Kąpiele w solance działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Są cennym wsparciem w leczeniu alergii, łagodzeniu bólów mięśni i stawów oraz normalizacji ciśnienia krwi.

Kąpiel w solance wspiera również odchudzanie i detoksykację, obniża napięcie nerwowe i ułatwia zasypianie, wpływając na zdrowie psychiczne.

Solanki, jeden z pięciu podstawowych rodzajów podziemnych wód leczniczych, wyróżnianych przez balneologów, są często wykorzystywane w balneoterapii oraz w inhalacjach. Przykładem ich użycia w tym celu są tężnie solankowe. Wody tego rodzaju o niższej mineralizacji stosowane są do kuracji pitnej.

Naturalne solanki występują w Polsce m.in. w Iwoniczu-Zdroju (woj. podkarpackie), Rabce-Zdroju (woj. małopolskie), Goczałkowicach-Zdroju (woj. śląskie), Ciechocinku, Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie), Konstancinie-Zdroju (woj. mazowieckie) oraz Połczynie-Zdroju (woj. zachodniopomorskie).

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.