Słownik pojęć

Detoksykacja

Detoksykacja to inaczej oczyszczanie organizmu z toksycznycb substancji i produktów przemiany materii. Detoks to wstęp do wprowadzenia diety odchudzającej. Detoksykacja ma dobry wpływ na układ pokarmowy, pozwalając mu odpocząć, wspiera także wątrobę, która odpowiada za usuwanie toksyn z organizmu. Detoksykacja ma także na celu usuwanie objawów, które mogą być związane z zatruciem toksynami: zmęczenia, bólów głowy, alergii.

Istnieje wiele metod oczyszczania organizmu. Jedną z nich jest głodówka, która może trwać jeden lub dwa dni. Usuwanie toksyn wspiera picie dużych ilości wody. Mogą ją jednak stosować osoby zdrowe. Osoby przewlekle chore powinny wcześniej porozumieć się z lekarzem. Dłuższa głodówka może mieć skutki niekorzystne.

Inne odmiany takiego oczyszczania organizmu to dieta, polegająca na spożywaniu przez jeden, dwa dni pokarmu jednego rodzaju w połączeniu z piciem dużej ilości wody lub dieta polegająca na piciu przez okres do dwóch tygodni soków. Trzeba jednak pamiętać, by w tym czasie spożywać lżejsze posiłki z wyłączeniem np. fastfoodów, potraw smażonych, pieczonych. 

Inna metoda detoksykacji to dieta bogata w składniki oczyszczające, np. otręby, koper włoski, oparta na kaszach, warzywach i ziołach.

Przed zatruciem toksynami ochroni unikanie wysoko przetworzonego jedzenia, jak słodycze, żywność konserwowana, a także zmniejszenie spożycia mięsa, czy unikanie alkoholu i tytoniu. 

Oczyszczanie organizmu wspiera picie odpowiedniej ilości wody, spożywanie warzyw i owoców wpływających na oczyszczanie. W usuwaniu toksyn pomaga także regularny ruch.

W skrajnycb przypadkach stosowana jest detoksykacja farmakologiczna, która pozwala szybko usunąć z organizmu toksynę, np. nadmiar alkoholu.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.