Rozwój pracowników wellness – dlaczego jest tak ważny?

Rozwój pracowników wellness - dlaczego jest tak ważny? Jak podnieść kwalifikacje pracowników w branży SPA?

Sue Harmsworth, ikona brytyjskiej branży SPA, przekonuje, że należy dbać o rozwój pracowników wellness, których zatrudnia się w obiekcie. Ten często zaniedbywany, jeśli nie całkiem ignorowany przez właścicieli i menadżerów SPA aspekt, jest coraz ważniejszy w obliczu aktualnych trendów. Jakich? Dlaczego warto rozwijać kompetencje i jak podnieść kwalifikacje pracowników branży SPA?

rozwoj-pracownikow-wellness-jak-podniesc-kwalifikacje-pracownikow-w-branzy-spa

Czas szans i wyzwań dla wellness - potrzeba wykwalifikowanych specjalistów!

W wypowiedzi do Platinum Resource 2024, uznana Liderką rynku wellness przez Global Wellness Summit Susan Harmsworth podkreśla, że w dobie utrudnionego dostępu do dobrej jakości służby zdrowia, ludzie szukają ukojenia w usługach wellness. Nie mają one dla nich już jedynie odprężającego, czy pielęgnacyjnego charakteru do SPA przychodzi się teraz także, jeśli nie przede wszystkim, po zdrowie. 

Jest to ogromna szansa dla wszystkich właścicieli i menadżerów hoteli SPA, czy innych obiektów wellness. Tak samo duże jest to jednak wyzwanie, ponieważ konsumenci oczekują coraz bardziej profesjonalnie świadczonych usług, np. terapii dobieranych przez lekarzy, czy klinicznej jakości zabiegów. W praktyce więc, coraz trudniej sprostać ich wymaganiom. 

Ekspertka zaznacza też, że pracownikom SPA po kilkumiesięcznych kursach kwalifikacji zawodowych, brakuje wiedzy i umiejętności zdobywanych w trakcie dłuższych programów edukacyjnych w technikach, szkołach policealnych i na studiach. Regularne podnoszenie ich kwalifikacji jest szansą na uzupełnienie tych braków, a tym samym – podniesienie jakości świadczonych usług SPA.

Dlaczego warto postawić na rozwój pracowników wellness?

Susan Harmsworth, autorka artykułu z Platinum Resource 2024

Susan Harmsworth zauważa także, że w rozwój pracowników wellness warto inwestować choćby po to, by zapobiegać nadmiernej ich rotacji. Nie od dziś wiadomo, że w branży medycznej i wellness, osoby, które nie rozwijają się w firmie, w której pracują, przechodzą do konkurencji. Zapewnianie im możliwości rozwoju, tj. zdobywania nowej wiedzy; doskonalenia umiejętności i awansowania, to klucz do lojalności pracowników.

Ekspertka podkreśla też, że rozwijanie kompetencji pracowników wellness to jeden z lepszych sposobów walki z konkurencją. Tym bardziej, że rosnące ze względu na trudną sytuację gospodarczą koszty prowadzenia biznesu, nie pozwalają zachęcać klientów niskimi cenami, a duża dostępność podobnych usług na rynku, wymusza dodatkowo większe zaangażowanie i wyższe inwestycje w marketing. 

Dopracowywanie kluczowych usług wellness do perfekcji, np. poprzez rozwijanie kompetencji pracowników, którzy je świadczą, zdaje się więc jedyną sensowną strategią rynkową. Dzięki podnoszeniu kwalifikacji specjalistów SPA, można też stworzyć wraz z nimi całkiem nowe usługi wellness, w których świadczeniu nie ma jeszcze żadnej konkurencji – np. autorskie rytuały SPA łączące różne zabiegi i techniki.

REKLAMA

Jak podnieść kwalifikacje pracowników w branży SPA? 5 pomysłów

  1. Sue Harmsworth zauważa, że nawet najlepiej wykwalifikowanym pracownikom SPA brakuje kompetencji miękkich – umiejętności walki ze stresem, czy komunikacji z trudnym klientem. Zdecydowanie warto więc zainwestować w kurs podnoszący kwalifikacje pracowników w tym zakresie. Inwestycja w kurs psychologiczny dla pracownika, np. terapeuty zajęciowego, pozwoli nie tylko podnieść jakość usług, w którym świadczeniu uczestniczy, ale także wprowadzić do oferty nowe, zwiększając zysk z biznesu. 
  2. Warto korzystać z bezpłatnych pokazów i warsztatów organizowanych dla pracowników SPA przez marki kosmetyczne, czy producentów technologii dla wellness. Możliwość udziału w tego typu szkoleniach jest miłym dodatkiem, z którego można skorzystać współpracując z określonym brandem. Bezpłatne materiały edukacyjne i szkolenia zapewnia swoim klientom m.in. jeden z naszych sponsorów, Aromatherapy Associates
  3. Dobrze też łączyć firmowe wyjazdy integracyjne z warsztatami i szkoleniami podnoszącymi kwalifikacje poszczególnych pracowników. Zespół SPA może wybrać się wspólnie np. na wydarzenie takie jak organizowany we współpracy z nami Masterclass: The Art of Massage, które będzie okazją zarówno do wspólnej zabawy, jak i nauki pod okiem ekspertów w masażu. 
  4. Zdecydowanie warto też oferować pracownikom budżet szkoleniowy rzędu kilkuset do kilku tysięcy złotych rocznie. Najlepiej, gdyby pracownik mógł zaproponować, na co chce go wykorzystać – czy będzie to kurs masażu, czy może zaoczne studia. TU UWAGA: W Umowie o Pracę lub kontrakcie B2B można zawrzeć zapis o zwrocie kosztów szkoleń w przypadku przejścia do konkurencji w ciągu kilku lat. 
  5. Wszystkim pracownikom można zapewnić także dostęp do platformy z kursami językowymi online. Umiejętność porozumiewania się w językach obcych jest szczególnie ważna w branży turystycznej, wellness i SPA, gdzie często obsługuje się gości zza granicy – dobrze więc pozwolić na jej rozwijanie w równym stopniu wszystkim członkom zespołu. 

Podsumowanie: Kompetencje pracowników wellness dawniej i dziś

Wraz z rosnącymi oczekiwaniami klientów, rosną wymagania względem pracowników hoteli SPA, gabinetów masażu i punktów odnowy biologicznej. Rozwój pracowników wellness jest teraz ważniejszy, niż kiedykolwiek, a dobry właściciel czy menadżer SPA, nie może go lekceważyć.

Inwestycja w nowe umiejętności i kwalifikacje pracowników wellness zwraca się nie tylko w ich lojalności względem miejsca pracy, ale i większych zyskach z biznesu, który we współpracy z odpowiednio doszkolonymi specjalistami, może bardziej dynamicznie się rozwijać. 

Szukasz praktycznego szkolenia dla pracowników SPA, kliniki odnowy biologicznej, czy centrum wellness? W Europejskiej Fundacji SPA mamy dla Ciebie eksperckie programy szkoleniowe do nauki kluczowych kompetencji specjalistów SPA – pełną ofertę kursów dla specjalistów SPA znajdziesz w zakładce EDUKACJA.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.