SPA ucztą dla zmysłów – aromaterapia i muzyka relaksacyjna dla poprawy doznań

SPA ucztą dla zmysłów - aromaterapia i muzyka relaksacyjna w obiektach wellness

Przypadkowe dudnienie w radio, pisk wysłużonych zawiasów w drzwiach, swąd spalonego oleju, czy ostry zapach chemii basenowej? W SPA i ośrodkach wellness nie ma na nie miejsca! W obiektach tego typu powinno się doświadczać prawdziwej uczty dla zmysłów, także węchu i słuchu. Aromaterapia i muzyka w SPA mają ogromne znaczenie - jak zadbać o kojące dźwięki i zapachy w hotelu i innych obiektach wellness? Podpowiadamy!
kapiel-w-dzwiekach-muzyka-relaksacyjna-świece-do-spa

Higiena i bezpieczeństwo to podstawa!

Zapobiegając nieprzyjemnym doznaniom zmysłowym gości, należy dbać przede wszystkim o higienę i bezpieczeństwo w obiekcie. SPA, szczególnie w obrębie stref mokrych (np. łaźni i saun), wymaga częstego sprzątania, dokładnej dezynfekcji oraz regularnych konserwacji technicznych.

Bezpieczne i schludne miejsce, w którym pachnie świeżością, z pewnością zostanie docenione przez klientów, którzy będą chętnie je polecać. Nie będą tego robić natomiast, jeśli zastaną  nadgryziony zębem czasu obiekt z zaniedbanym, nie wzbudzającym zaufania wyposażeniem.

Aromaterapia w SPA – jak pachnie luksusowy aromat relaksu?

Każde miejsce ma własny, niepowtarzalny aromat, na który składa się wiele charakterystycznych dla niego zapachów. Ten w SPA powinien kojarzyć się z relaksem i sprzyjać wyciszeniu. Najlepiej, dyby opierał się na delikatnych, naturalnych wyciągach roślinnych – np. z lawendy, róży, czy eukaliptusa.

Aromaty można dobierać do pogody, czy pór roku – zimą mogą sprawdzić się lepiej ostre, korzenne kompozycje, które wykazują właściwości rozgrzewające. Bogatą ofertę olejków aromatycznych do SPA i obiektów wellness proponuje jeden z naszych sponsorów – Aromatherapy Associates. 

REKLAMA

Jak dbać o zapach w hotelu SPA i ośrodku wellness?

W obiektach wellness warto eksperymentować z różnymi zapachami i badać, które z nich najlepiej podobają się gościom. Zazwyczaj chętnie komentują oni bowiem miejsca, w których przyjemnie pachnie. Jak natomiast sprawić, by tak było? 

Do aromaterapii w SPA można użyć  w recepcji dobrej jakości świec z olejkami esencjonalnymi. Może zastąpić je także elektroniczny atomizer na olejki zapachowe. Nie należy też zapomnieć o odpowiednio nasyconych aromatycznie kosmetykach (do zabiegów i w pokojach) oraz chemii do sprzątania i prania.

Jaka muzyka relaksacyjna do SPA i obiektów wellness?

Muzyka w SPA powinna sprzyjać medytacji i wspierać w zachowaniu uważności. Zamiast tej z radio, w obiekcie wellness sprawdzi się m.in. subtelna muzyka relaksacyjna oparta o kompozycje dźwięków natury, ale czy coś jeszcze?

Do hotelu SPA pasują tylko niektóre rodzaje muzyki. W obiekcie tego typu można jednak z powodzeniem organizować np. odprężające kąpiele w dźwiękach tybetańskich mis i gongów, koncerty jazzowe i bluesowe na żywo, czy masaże dźwiękowe przy pomocy białych szumów (ASMR).

Krajobraz dźwiękowy i strefy ciszy

Warto także zadbać o krajobraz dźwiękowy w budynku i jego otoczeniu. Niewielkie, dekoracyjne fontanny, stworzą naturalną i kojącą melodię, idealną do każdego punktu wellness. Na dużym terenie warto pokusić się też o budowę systemu wodnego z przyjemnie szumiącymi kaskadami. 

W każdym obiekcie wellness warto też zaplanować specjalną strefę ciszy. Może to być np. oddalona od drogi dojazdowej i głównych atrakcji ośrodka oranżeria, altanka, czy strefa wypoczynkowa otoczona zielenią. Chodzi o to jedno miejsce, w którym absolutnie zawsze będzie cicho.

Znaczenie muzyki i zapachu w SPA

Podpowiedzieliśmy Ci jak sprawić, by wizyta w Twoim obiekcie wellness czy SPA stała się prawdziwą ucztą dla zmysłów. Poprawiając jakość doznań zmysłowych gości Twojego miejsca, z pewnością przyczynisz się do poprawy ich wrażeń z pobytu, a tym samym – zwiększenia liczby pozytywnych opinii o Twoim obiekcie, czy zainteresowania jego ofertą.

To jednak tylko niektóre z powodów, dla których warto zadbać o aspekty takie jak aromaterapia w SPA,  czy odpowiednia muzyka relaksacyjna. Otaczając się odprężającymi, sprzyjającymi uważności zapachami i dźwiękami, rozjaśnisz swój umysł. Przyjemne doznania zmysłowe, zachęcą i zmotywują Ciebie i Twój zespół do efektywnej pracy. 

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.