Słownik pojęć

Wellness w miejscu pracy

Global Wellness Institute definiuje wellness w miejscu pracy jako ogół wydatków przeznaczonych na programy, usługi, działania i sprzęt, mające na celu poprawę zdrowia i dobrego samopoczucia zatrudnionych. 

Coraz więcej organizacji uświadamia sobie, że wellness w miejscu pracy, to nie tylko zdrowie fizyczne, lecz także dobre samopoczucie, które uważają za kluczowy obszar, w który należy inwestować. Według Światowego Instytutu Wellness wydatki te mają zwykle na celu podniesienie świadomości, edukację i zachęcanie do przyjmowania zdrowego stylu życia. Zwykle programy takie obejmują także zwalczanie negatywnych zjawisk, jak złe nawyki żywieniowe, brak ruchu, uzależnienie od nikotyny czy brak snu. Ich celem jest także ograniczanie czynników ryzyka, takich jak stres, depresja, uzależnienia, otyłość i choroby przewlekłe.

Programy wdrażane w firmach mogą obejmować różnorodne usługi, jak na przykłąd karnety do klubów fitness czy na basen, programy edukacyjne, oferty zdrowego żywienia w stołówkach pracowniczych albo usługi zdrowotne – na przykład profilaktyczne szczepienia przeciw chorobom zakaźnym, badania przesiewowe i testy diagnostyczne.

W związku z rosnącymi potrzebami rozwinęła się gałąź firm oferujących kompleksowe zewnętrzne usługi corporate wellness zapewniające programy przeznaczone dla pracowników, by poprawiać jakość ich życia w miejscu pracy.

Firmy, które zajmują się wellness w miejscu pracy podkreślają, że inwestycje w zdrowie pracowników poprawiają produktywność, a szczęśliwi pracownicy osiągają lepsze wyniki, aktywnie podejmując inicjatywy i skutecznie zarządzają czasem. Zdrowi zatrudnieni to także niższe koszty opieki zdrowotnej.

Z badań Kaiser Family Foundation wynika jednak, że w 2021 roku programami zdrowotnymi, zapewnianymi przez firmy, objętych było tylko 51 procent pracowników. Według ekspertów wynikać to może m.in. z profilu zatrudnienia. Kontrakty części pracowników nie obejmują bowiem benefitów tego rodzaju.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.