Słownik pojęć

Stres

Stres to reakcja organizmu na zewnętrzne czynniki – zdarzenia i doświadczenia, zarówno psychiczne jak fizyczne. Rozróżniany jest stres pozytywny i negatywny. 

Pozytywny stres jest pomocny w realizacji zadań i radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. 

Negatywnie odczuwany stres wiąże się najczęściej z okolicznościami o nieprzyjemnym charakterze, oddziałując negatywnie na organizm poprzez wywoływanie reakcji nadmiernej mobilizacji organizmu. Zwykłą reakcją ciała na stres jest stan pobudzenia, który zmierza do rozwiązania problemu lub jego uniknięcia.

Gdy sytuacje stresogenne zdarzają się rzadko, organizm ma możliwość zneutralizowania ich skutków. Jednak obecny w związku z rozwojem cywilizacji chroniczny stres prowadzi do niekorzystnych zjawisk, wpływających na kłopoty adaptacyjne w miejscu nauki czy pracy, powodując m. in. problemy ze snem, wyczerpanie, rozregulowanie.

Przewlekły stres może się objawiać m. in. szczękościskiem, bólami głowy, brzucha, zmianami na skórze, nadmiarem cholesterolu czy zaburzeniami hormonalnymi. Stres może mieć także skutki psychologiczne, sprzyjając depresji, lękom, nerwicom czy fobiom. 

Długotrwała ekspozycja na stres wiązana jest z występowaniem niektórych chorób.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.