Słownik pojęć

Aquaaerobik

Aquaaerobic to odmiana aerobiku, urozmaicone ćwiczenia gimnastyczne prowadzone pod kierunkiem instruktora w rytm muzyki w wodzie o różnej głębokości. Najczęściej ćwiczenia takie wykonywane są z wykorzystaniem rekwizytów zwiększających opór wody np. hantli.

Celem aquaaerobiku jest rozwój i podtrzymywanie sprawności fizycznej. 

Ćwiczenia prowadzone w płytkiej wodzie przy maksymalnym zanurzeniu do ramion mają na celu jednoczesne odciążenie stawów nóg i kręgosłupa. 

Trening gimnastyczny w głębszej wodzie odbywa się w warunkach, w których stopy nie dotykają dna, a ciało jest podtrzymywane przez pasy wypornościowe, co prowadzi do całkowitego odciążenia stawów kończyn i kręgosłupa. 

Aquaaerobik wzmacnia wydolność krążeniowo-oddechową oraz zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni. Poprzez stymulację wydzielania endorfin ćwiczenia te wpływają na polepszenie ogólnego samopoczucia, co korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne.

Obecnie aquaaerobik jako aktywność fizyczna zalecany jest jako odpowiedni niemal dla każdego. Wśród preciwwskazań są m.in. otwarte rany, uczulenie na chlor, choroby zakaźne oraz wady i choroby serca, w przypadku których opinię przed podjęciem aktywności powinien wyrazić lekarz.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.