Wyzwania zarządzania zasobami ludzkimi oczami doświadczonych menadżerów SPA

Wyzwania zarządzania zasobami ludzkimi oczami doświadczonych menadżerów SPA

Sytuacja pracodawców w branży nie jest najłatwiejsza. Prowadząc punkt odnowy biologicznej, czy hotel SPA, trudno o naprawdę dobrych, odpowiednio zmotywowanych, a zarazem lojalnych pracowników. W publikacji European SPA Magazine, sześciu doświadczonych menadżerów wellness z całego świata podzieliło się poradami dotyczącymi rekrutacji pracowników i zarządzania zespołem. Oto wyzwania zarządzania zasobami ludzkimi oczami doświadczonych menadżerów SPA i ich sposoby na ich pokonywanie.
proces-budowania-zespolu-rekrutacja-wartosciowych-pracownikow

Ocena nastawienia kandydatów ułatwi proces budowania zespołu

Katrhyn Moore, autorka pierwszej wypowiedzi z artykułu Nurturing next generation opublikowanego na stronach 14-20 podręcznika dla menadżerów SPA European SPA Platinum Resource 2024, jest doświadczoną liderką SPA i globalną konsultantką ds. rekrutacji specjalistów w branży wellness.

W wypowiedzi do wspomnianej publikacji podkreśla, że proces budowania zespołu rozpoczyna się już od rekrutacji. Pamiętając o tym, przy wyborze odpowiednich osób do pracy, warto poznać nie tylko wykształcenie i doświadczenie, ale przede wszystkim nastawienie kandydatów.

Kathryn Moore zauważa, że właściwe podejście (mindset) jest znacznie ważniejsze od umiejętności, które można przecież uzupełnić np. poprzez dofinansowanie szkolenia dla pracownika. Osoba bez odpowiedniego nastawienia nie będzie jednak zainteresowana taką możliwością rozwoju lub nie będzie umiała jej wykorzystać.

 

Odpowiednie wynagrodzenia zatrzymają pracowników na dłużej

Nie ulega wątpliwości, że jeśli chodzi o wyzwania zarządzania zasobami ludzkimi w SPA, to jednym z największych z nich jest odpowiednie wynagradzanie pracowników. Zbyt nisko opłacani specjaliści szybko uciekają do konkurencji, lub w ogóle zmieniają branżę w poszukiwaniu lepszych pensji. Jak temu zapobiec?

Kant Richards, dyrektor operacyjny globalnej grupy SPA Six Senses, przedstawił widełki wynagrodzeń, jakie powinni otrzymywać w tym roku terapeuci SPA. Oczywiście, zaprezentowane przez niego dane dotyczą rynków zagranicznych i mają niewielkie odniesienie do wynagrodzeń obowiązujących w Polsce. 

Można jednak domyślać się, że jeśli początkujący pracownik SPA może liczyć w UK czy US na pensję rzędu minimum 1150 funtów  miesięcznie, to wynagrodzenie takiego samego pracownika w Polsce nie powinno spadać poniżej 5000 złotych netto. Wyżej należy wynagradzać m.in. specjalistów medycznych, czy masażystów.

 

Wsparcie naturalnych talentów zwróci się w satysfakcji klientów

Jean Guy de Gabriac, właściciel agencji organizującej szkolenia i eventy dla pracowników SPA Tip Touch International podkreślił, że proces budowania zespołu wymaga czasu i zaangażowania ze strony pracodawcy i nie należy do niego podchodzić „po macoszemu”. 

Według eksperta warto szukać nie tyle osób do wykonywania określonych zadań, co talentów do wspierania i rozwijania wewnątrz firmy. Jak podkreśla, tylko utalentowani, a do tego wysoce zmotywowani i zaangażowani pracownicy, budują pozytywne doświadczenia klientów w hotelach SPA i obiektach wellness.

Jean Guy de Gabriac uważa, że należy pozwalać im na korzystanie z ulubionych technik pracy (np. masażu), czy wprowadzanie autorskich rozwiązań celem poprawy jakości usług. Ekspert twierdzi też, że w tej branży, kultura wellness powinna być budowana wśród wszystkich pracowników w równym stopniu.

Dobra atmosfera i warunki pracy to must-have

Lesley Bacon, dyrektor operacyjna departamentu zdrowia i SPA w Hand Picked Hotels zauważyła, że na proces budowania zespołu wpływają w dużej mierze oferowane warunki pracy. Ważne jest, by pensje były atrakcyjne rynkowo, a grafik pracy dopasowany do realnych możliwości pracowników. 

Ekspertka zauważa, że nie zawsze konieczne jest zatrudnianie pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Według niej, przy rekrutacji warto też przybliżać kandydatom realne możliwości rozwoju wewnątrz organizacji, co powinno zmotywować ich do wyboru określonego miejsca pracy i zaangażowania w obowiązki. 

Specjalistka zaznacza też, że nawet oferując świetne wynagrodzenie i warunki pracy, należy dbać o dobre relacje z pracownikami. Wspomina, że codzienne spotkania podczas przerw lunchowych, czy też imprezy z okazji osiągniętych przez zespół wyników, mogą zdziałać cuda, jeśli chodzi o zaangażowanie zespołu. 

Wyzwania zarządzania zasobami ludzkimi w SPA - kultura wellness

Emmanuel Arroyo, dyrektor wellness w Rosewood Hotels Group, wspomniał, o tym, że budując kulturę wellness w miejscu pracy można cieszyć się bardziej efektywnymi pracownikami. Podkreśla, że pracodawcy z branży SPA powinni dawać swoim zespołom różne możliwości w zakresie dbałości o zdrowie i kondycję fizyczną. 

Mogą to być np. bezpłatne zajęcia fitness w hotelu, czy integracyjne sesje jogi. Według Emmanuela Arroyo kultura wellness w miejscu pracy może być świetnym spoiwem łączącym pracowników i pozwalającym im grać prawdziwie zespołowo, do jednej bramki. 

REKLAMA

Wellness w miejscu pracy niejedno ma imię

Autor ostatniej wypowiedzi ze wspomnianej publikacji, Jamie Pagan z Mandarin Oriental Hotels Group, zaznaczył, że w procesie budowania zespołu i kultury wellness w miejscu pracy, ważna jest elastyczność. Wspomniał, że ludzie mają różne potrzeby, o czym warto pamiętać m.in. przy doborze benefitów pozapłacowych w SPA. 

W Mandarin Hotels Group pracownicy mogą liczyć nie tylko na bezpłatny udział w zajęciach fitness, czy zniżki na zabiegi SPA, ale też całkowicie niezwiązane z działalnością hoteli warsztaty plastyczne, czy też eventy integracyjne na kręgielni.

Ekspert podkreśla, że zapewnienie dobrego samopoczucia w miejscu pracy pozwoli zatrzymać pracowników na dłużej i cieszyć się ich ponadprzeciętnym zaangażowaniem. 

Co na to menadżerowie z Polski?

O wyzwania zarządzania zasobami ludzkimi i sposoby na ich pokonywanie zapytaliśmy także kilku znanych nam, doświadczonych menadżerów hoteli SPA w Polsce. Już niedługo podzielimy się z wami ich wypowiedziami – stay tuned!

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.