Systemy wynagrodzeń w branży SPA, wellness i hotelach w Polsce
Zatrudnianie i wynagradzanie pracowników to jedno z trudniejszych wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się menedżerowie obiektów wellness i hoteli SPA. Wynagradzanie ich przysparza wielu trudności, dlatego systemy wynagrodzeń w branży SPA, wellness i hotelach są różne i zależą od wielu czynników. Jakie systemy wynagradzania specjalistów SPA przyjmuje się najczęściej w Polsce? Zapytaliśmy o to kilku doświadczonych menedżerów wellness z rodzimego rynku.

Umowa o Pracę/zlecenie z podstawą i prowizjami
W Polsce, w przypadku zatrudniania pracownika SPA w oparciu o Umowę o Pracę stosuje się zazwyczaj wynagrodzenia dzielone na dwa lub trzy składniki:
- podstawę (pensum), która odpowiada zwykle wysokością minimalnej stawce dla
określonego wymiaru czasu pracy; - prowizje od zabiegów, naliczane wedle ustalonych między stronami zasad, np. od
konkretnego zabiegu w kolejności; w określonej kwocie za zabieg czy określonym procencie
wartości zabiegu; - prowizje od sprzedaży dodatkowej, naliczane w przypadku, gdy specjalista przy okazji wykonywania usługi czy obowiązków przyczyni się do sprzedaży dodatkowej,
np. produktów kosmetycznych lub rezerwacji kolejnych zabiegów.
Podobnie konstruuje się w branży SPA, wellness i beauty umowy cywilnoprawne takie jak umowy zlecenie – także w ich przypadku stosuje się zwykle wynagrodzenie trzyskładnikowe.
Umowa B2B
Istnieje także możliwość współpracy ze specjalistą prowadzącym własną firmę. Zastosowanie będzie miała tu umowa B2B, która nie jest obwarowana przepisami Kodeksu Pracy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie ku temu, by także i w niej podzielić honorarium na wspomniane wyżej trzy części. Warunki współpracy B2B mogą być kształtowanie niemal całkowicie dowolnie.
Warto pamiętać, że tutaj w grę może wchodzić zarówno umowa o świadczenie usług, podobna do etatowej lub dotycząca jedynie najmu stanowiska czy przestrzeni do wykonywania zabiegów np. masażu, od właściciela obiektu. Przypadków biznesowych jest wiele i każdy wymaga indywidualnej analizy.
Trudny temat kwot i proporcji
Oczywiście, proporcje, w jakich występują wspomniane składniki wynagrodzenia oraz sposób naliczania niektórych z nich, zależą od wielu czynników – m.in. od kapitału; lokalizacji; klasy czy rozmiaru obiektu. Na różnice między nimi wpływają także dysproporcje w zakresie wykształcenia, kompetencji, kwalifikacji czy znajomości języków obcych wśród zatrudnianych specjalistów.
W branży wellness i SPA rozpiętość, jeśli chodzi o wynagrodzenia, ich kwoty i systemy naliczania, jest ogromna. Potwierdzają to doświadczeni menedżerowie SPA z rodzimego rynku, których zapytaliśmy o najczęstsze praktyki i rekomendacje w zakresie wynagrodzeń pracowników hoteli SPA i obiektów wellness. Jak wynagradzają swoich współpracowników? Sprawdźmy!


