Słownik pojęć

Pilates

Pilates to system ćwiczeń mający na celu wzmocnienie, zrównoważenie i równomierny rozwój ciała i umysłu. Metoda, opracowana na początku XX wieku przez niemieckiego sportowca Josefa Humbertusa Pilatesa, była odpowiedzią na potrzebę rehabilitacji jeńców przetrzymywanych w obozach podczas I wojny światowej. 

System ten skupia się na rozciąganiu i uelastycznianiu mięśni całego ciała poprzez wykonywanie ćwiczeń z użyciem odpowiednich rekwizytów. 

„Kluczem do metody Pilatesa jest koncentracja. Metoda ta opiera się na świadomości, równowadze, oddychaniu, skupieniu, kontroli i precyzyjnych, płynnych ruchach” – definiuje metodę Global Wellness Institute

Pilates to połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych, które – zdaniem jego zwolenników – może pomóc włagodzeniu i zapobieganiu bólom pleców i ciała, zwiększyć elastyczność i pomóc zadbać o zdrowsze ciało.

Twórca metody zakładał, że wzmocnienie mięśni odbywać się będzie bez ich nadmiernego rozbudowywania, a praktykowanie jej przyczyni się do poprawy sylwetki, obniżenia poziomu stresu oraz polepszenia ogólnego stanu zdrowia.

Joseph Pilates chorował z powodu astmy i krzywicy. Mimo to uprawiał kuturystykę i gimnastykę. Po wybuchu I wojny światowej został internowany i osadzony w obozie na wyspie Man, gdzie pracował jako sanitariusz. Tam opracował system ćwiczeń z użyciem sprężyn z łóżek szpitalnych, który następnie wraz z żoną Klarą rozwijał w Nowym Jorku. 

Obecnie metoda ta zdobyła popularność na całym świecie, jest polecana i wykorzystywana m.in. przez osteopatów i fizjoterapeutów.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.