Słownik pojęć

Yoga

Yoga (pol. joga) to system filozfii indyjskiej zajmujący się związkami między ciałem i umysłem, który poprzez trening ciała, duchową dyscyplinę kultywowaną poprzez medytację i stosowanie się do etyki, prowadzić ma do poznania natury świata. 

W świecie zachodnim funkcjonuje mniej wymagająca jej odmiana zwana hathajogą, która polega głównie na praktykowaniu ćwiczeń fizycznych i medytacji, a jej celem jest osiąganie zdrowia. Adepci poznają asany czyli pozycje, sześć procesów oczyszczających krija, uczą się także technik oddechowych zmierzających do kontroli oodechu zwanych pranayamami.  Hathajoga skupia się bardziej na praktykach ezoterycznych i fizycznych, a mniej na metafizyce. 

Taka odmiana jogi wpływa m.in. na dotlenienie organizmu, pobudzenie krążenia, zintensyfikowanie przemiany materii, poprawę sprawności fizycznej i wydolności oraz zwiększenie odporności na stres. Uprawiana jest także medytacja transcendentalna.

Ze względu na uniwersalność, joga może stać się m.in. elementem różnych systemów religijnych czy wzorców społecznych, stąd jej powszechność.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.