Słownik pojęć

Naturyzm

Naturyzm (lub nudyzm) to praktykowanie wspólnego przebywania nago, na ogół w miejscach, które zostały specjalnie w tym celu wydzielone. 

Określenie to stworzył w 1778 roku Belg Jean Baptiste Luc Planchon, a według definicji Międzynarodowej Federacji Naturystów przyjętej w 1974 roku, naturyzm to „styl życia w harmonii z naturą, wyrażany poprzez społeczną nagość, charakteryzujący się szacunkiem wobec ludzi o innych poglądach i wobec środowiska”.  

Nudyzm zakłada aseksualność, dążąc do przełamywania społecznych tabu i łamania konwenansów, akcentując przy tym przekonanie o pięknie ludzkiego ciała i potrzebie jego eksponowania. Jego filozofii bliska jest także idea wellness – troska o środowisko naturalne, zdrowe życie i jego przejawy, jak np. wegetarianizm czy weganizm

Przed drugą wojną światową miejsca naturystyczne funkcjonowały w Zaleszczykach i Otwocku, w czasie PRL plaże nudystów powstały w Krynicy Morskiej, Międzyzdrojach, Dębkach i Chałupach, które opisywał muzyczny przebój „Chałupy Welcome To”. 

Dziś nagość wkroczyła także do niektórych ośrodków spa i jest propagowana jako warunek poprawnego rytuału w saunie.

Obecnie naturyzm jest najbardziej popularny w Niemczech, Francji, Hiszpanii, a także w Chorwacji. W Polsce ruch naturystyczny propaguje Federacja Naturystów Polskich (FNP).

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.