Słownik pojęć

Glinka z Morza Martwego

Najcenniejszy naturalny surowiec kosmetyczny pochodzący z Morza Martwego to czarne błoto, inaczej glinka z Morza Martwego.

Surowiec ten ma dobroczynny wpływ na skórę i jest wykorzystywany na miejscu przez turystów kąpiących się w morzu. Ludzie wysmarowani błotem to na brzegu tego akwenu częsty widok.

W pobliżu są liczne sklepy oferujące ten minerał w mniej lub bardziej przetworzonej formie. Glinka wykorzystywana jest także przez lokalne spa, które oferują zabiegi z jej użyciem. Ponadto jest ona ważnym towarem eksportowym. Wysyłana się ją na cały świat, a używana jest głównie w postaci maseczek kosmetycznych lub ciepłych okładów.

Glinka doskonale leczy problemy skórne, w tym trądzik. Ma właściwości antyseptyczne, oczyszczające, przeciwzapalne i regenerujące. Wykorzystywana jest do redukcji cellulitu i walki z nadwagą. 

Właściwości te są wynikiem dużego zasolenia Morza Martwego, które przy powierzchni wynosi 22 proc., a na głębokości 50 m – 36 proc.

Skład wody, zawierającej 26 minerałów (m.in. magnez, żelazo, jod, siarkę, sód, wapń, chlor, brom, fosfor i potas), sprawia, że jezioro to nazywane jest naturalnym spa – dzięki kąpielom wodnym oraz dostępności glinki z jego dna, która również jest przesycona minerałami. Z tego powodu to gigantyczne naturalne słone jezioro jest ważnym celem turystyki wellness.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.