Słownik pojęć

Turystyka wellness

Turystyka wellness to – według definicji Global Wellness Institute – podróże związane z dążeniem do utrzymania lub poprawy samopoczucia. Jest to więc obszar gospodarki, który łączy ze sobą dwa potężne jej sektory – przemysł turystyczny wyceniany na 2,6 biliona dolarów oraz branżę wellness, której wartość – według danych z 2017 roku – sięgnęła na świecie 4,5 biliona dolarów. 

„Holistyczne zdrowie i profilaktyka coraz częściej znajdują się w centrum podejmowania decyzji konsumenckich, a ludzie oczekują kontynuacji zdrowego stylu życia i nawyków prowadzących do dobrostanu także wtedy, gdy znajdują się poza swoim miejscem zamieszkania” – definiuje Global Wellness Institute.

Pojęcie turystyki wellness obejmuje wszystkie wydatki ponoszone przez turystów wellness – podstawowe i drugorzędne, międzynarodowe i krajowe – w tym nakłady na zakwaterowanie, jedzenie i napoje, zajęcia i wycieczki, zakupy i transport.

Global wellness Institute od 2013 roku przygotowuje raport Global Wellness Tourism Economy. Badanie to określiło parametry i cechy wschodzącego sektora turystyki wellness, oszacowało jego globalny rozmiar i określiło jego długoterminowe wpływy. 

Od momentu publikacji pierwszego raportu na ten temat ten segment turystyki odnotował znaczny wzrost na całym świecie. GWI oszacował, że turystyka wellness była w 2017 roku światowym rynkiem o wartości 639 miliardów dolarów i rosła ponad dwa razy szybciej niż cała turystyka w latach 2015-2017.

Według Global Wellness Institute należy odróżniać turystykę wellness od innego obszaru – turystyki medycznej, która zaspokaja odmienne potrzeby konsumentów.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.