Słownik pojęć

Fińska sauna

Fińska sauna to z reguły nieduże pomieszczenie wykonane z drewna lub nim wykończone, w którym można wystawić ciało na działanie wysokiej temperatury.

Fińska sauna charakteryzuje się suchym powietrzem o wilgotności około 15 proc. oraz ciepłotą, która wynosi zazwyczaj od 80 do 120 stopni Celsjusza. Najważniejszym elementem jest piec. Tradycyjnie jest to piec na drewno, współcześnie najczęściej elektryczny wyposażony w kamienie służące do polewania, które jednak jest rzadkie i nie służy przygotowaniu kąpieli parowej.

Aby skorzystać z fińskiej sauny, należy najpierw wziąć prysznic i umyć całe ciało. Następnie można wejść do środka. Zazwyczaj do sauny wchodzi się w ręczniku bądź bez okrycia. Siada się na drewnianycn ławkach na drugim ręczniku. Na początku najlepiej jest wybrać miejsce położone niżej. Dopiero później, gdy organizm przyzwyczai się do temperatury, można zająć miejsce najwyższe.

W gorącym powietrzu można spędzić około 10 minut. Następnie należy wyjść i schłodzić się przy pomocy zimnej wody. W tradycji skandynawskiej można to zrobić w śniegu lub zimnej toni, np. jeziora. Następnie należy się przez kilka minut relaksować w ciepłym pomieszczeniu. Następnie taki rytuał można powtarzać. Łącznie zaleca się wykonanie trzech powtórzeń.

Taka „kąpiel” w gorącym powietrzu dobrze wpływa na przemianę materii poprzez przyspieszanie krążenia krwi. Sauna taka zalecana jest dla osób z astmą czy reumatyzmem. Polecana jest także osobom z depresją, gdyż poprawia samopoczucie i przez to pływa na zdrowie psychiczne.

Zabieg wspomaga także detoksykację oraz sprzyja zrzucaniu wagi, wspomagając efekty osiągnięte wcześniej poprzez wysiłek fizyczny. Sauna taka nie jest wskazana dla dzieci, które powinny jej unikać.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.