Słownik pojęć

Enoterapia

Enoterapia to uzdrawiające i relaksujące zabiegi wykorzystujące wino uzyskiwane z winogron. Czerwone wino w leczeniu chorób wykorzystywane było już w starożytnym Egipcie około 2200 lat przed naszą erą. Stosowano je także w antycznej Grecji i Rzymie, m.in. do uzdatniania pitnej wody, by pozbawić ją szkodliwych bakterii, poprawiania trawienia, łagodzenia bólu, czy dezynfekcji ran. 

Zalety wina, jako medykamentu, zachwalał Hipokrates, uznawany za prekursora współczesnej medycyny. Jest ono także ważnym składnikiem diety śródziemnomorskiej, uznawanej na świecie za jedną z najzdrowszych.

Specjaliści odkryli, że jedną z przyczyn, dla których wino ma tyle zalet, jest obecność w czerwonych winogronach resweratrolu – polifenolu, który w badaniach laboratoryjnych wykazał się zdumiewającymi właściwościami. Z badań wynika, że ten organiczny związek działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, powoduje zwiększenie elastyczności naczyń krwionośnych, edukuje objawy starzenia, wpływa na obniżanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, wpływa także na zmniejszenie tendencji do tycia i… zmniejsza śmiertelność.

Termin enoterapia pojawił się w 1994 roku, gdy francuscy lekarze zaproponowali, by objąć nim procedury wykorzystujące dobroczynne działanie win oraz dział nauk medycznych, który bada wpływ wina na zdrowie. W enoterapii polecane jest spożywanie naturalnych win, których inne składniki – takie jak sole mineralne, gliceryna, garbniki czy antyoksydanty – wspomagają leczenie niektórych schorzeń.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że ze względu na zawartość alkoholu terapia taka wymaga ostrożności.

Wśród zabiegów jest także m.in. kąpiel w czerwonym winie, która prowadzi m.in. do rozluźnienia całego ciała. Zabiegi takie stają się coraz bardziej popularne na całym świecie oprócz relaksu, zapewniając odpoczynek dla mięśni i poprawiając krążenie.

Produkty z owoców winogron – sok, miąższ i pestki – wykorzystywane są także w winoterapii, czyli zabiegach i rytuałach spa i wellness wykorzystujących dobroczynny wpływ kosmetyków produkowanych z tych surowców roślinnych.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.