Słownik pojęć

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu, który polega na uciskaniu określonych rejonów układu limfatycznego, co prowadzi do wymuszenia przepływu limfy.

Limfa, zwana inaczej chłonką, to płyn ustrojowy krążący w naczyniach limfatycznych, którego zadaniem jest m.in. transport limfocytów, stanowiących główne komórki limfy i usuwanie produktów przemiany materii oraz obumarłych komórek. Płyn ten o składzie zbliżonym do osocza jest w związku z ttm istotnym elementem układu odpornościowego.

Chłonka powstaje wskutek przesiąkania osocza przez ściany naczyń włosowatych do tkanek, a następnie płynie poprzez naczynia układu limfatycznego do węzłów chłonnych, skąd trafia do krwiobiegu.

Drenaż limfatyczny przyczynia się do usuwania zastojów limfy, prowadzących m.in. do obrzęku limfatycznego. Wspomaga także krążenie chłonki, przez co wymusza detoksykację, wpływając na przyspieszenie usuwania szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.

Masaż taki zalecany jest m.in. osobom z obrzękami, zmianami na skórze, czy zapaleniem zatok. Polecany jest kobietom po porodzie, stosowany jest także w celu przyspieszenia odchudzania i ujędrnienia skóry.

W masażu tym wykorzystywane są głównie techniki uciskowe mające na celu usprawnić przepływ limfy w naczyniach limfatycznych.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.