Słownik pojęć

Uzdrowisko

Uzdrowiskami są miejscowości, które posiadają walory takie jak występujące naturalnie wody mineralne, wykorzystywane do kąpieli leczniczych i kuracji pitnych oraz sprzyjający zdrowiu klimat, który wspiera leczenie. 

W uzdrowiskach funkcjonują pijalnie wód, tężnie solankowe, kąpieliska mineralne. Zazwyczaj można w nich znaleźć parki zdrojowe – jak m.in. w Rabce-Zdroju, Polanicy-Zdroju, Szczawnicy-Zdroju czy Krynicy-Zdroju.

Status uzdrowiska jest regulowany w Polsce przez ustawę wydzielającą, na którym rozwijane jest lecznictwo uzdrowiskowe. Działalność taką prowadzą zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, szpitalach i sanatoriach. Zabiegi uzdrowiskowe refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W miejscowościach takich ich walory chronią wprowadzone tam obszary ochrony uzdrowiskowej.

Na mocy tych przepisów w Polsce status uzdrowiska otrzymało 45 miejscowości. Sześć spośród nich to uzdrowiska nadmorskie, osiem – górskie, 14 – podgórskie, a 17 – nizinne. Znajduje się w nich około 200 sanatoriów i 55 szpitali.

Pięć spośród wszystkich polskich uzdrowisk posiada borowinę, siedem – wody lecznicze i borowinę, a 33 – wody lecznicze takie jak np. solanki czy szczawy.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.