Uzdrowiskami są miejscowości, które posiadają walory takie jak występujące naturalnie wody mineralne, wykorzystywane do kąpieli leczniczych i kuracji pitnych oraz sprzyjający zdrowiu klimat, który wspiera leczenie.
W uzdrowiskach funkcjonują pijalnie wód, tężnie solankowe, kąpieliska mineralne. Zazwyczaj można w nich znaleźć parki zdrojowe – jak m.in. w Rabce-Zdroju, Polanicy-Zdroju, Szczawnicy-Zdroju czy Krynicy-Zdroju.
Status uzdrowiska jest regulowany w Polsce przez ustawę wydzielającą, na którym rozwijane jest lecznictwo uzdrowiskowe. Działalność taką prowadzą zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, szpitalach i sanatoriach. Zabiegi uzdrowiskowe refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W miejscowościach takich ich walory chronią wprowadzone tam obszary ochrony uzdrowiskowej.
Na mocy tych przepisów w Polsce status uzdrowiska otrzymało 45 miejscowości. Sześć spośród nich to uzdrowiska nadmorskie, osiem – górskie, 14 – podgórskie, a 17 – nizinne. Znajduje się w nich około 200 sanatoriów i 55 szpitali.
Pięć spośród wszystkich polskich uzdrowisk posiada borowinę, siedem – wody lecznicze i borowinę, a 33 – wody lecznicze takie jak np. solanki czy szczawy.