Słownik pojęć

Borowina

Borowina, nazywana inaczej peloidem, należy do pokładów geologicznych. To rodzaj torfu w znacznym stopniu przetworzonego przez bakterie humifikujące, których działanie powoduje powstawanie humusu.

W postaci rozpuszczonej, na przykład w leczniczej wodzie, borowina jest wykorzystywana w leczeniu uzdrowiskowym i terapii balneologicznej. Do zabiegów używana jest zarówno borowina naturalna jak też rozdrobniona w młynach kulowych masa, nosząca nazwę pasty borowinowej. Borowina długo utrzymuje ciepło, przez co można ją zastosować do podgrzewania narządów ciała.

Borowina znajduje zastosowanie w leczeniu bólu, schorzeń układu ruchu, rehabilitacji. Jest zalecana osobom z chorobami reumatycznymi czy chorobie zwyrodnieniowej stawów. Znajduje także zastosowanie przy chorobach ginekologicznych i narządów wewnętrznych.

Stosowanie w celach kosmetologicznych wykorzystuje właściwości przeciwzapalne, ściągające, bakteriostatyczne i bakteriobójcze peloidu. Wynikają one z naturalnej zawartości soli i kwasów organicznych.

Borowinę stosują uzdrowiska m.in. takie jak: Busko-Zdrój, Ciechocinek, Duszniki-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Konstancin, Krynica-Zdrój, Polanica-Zdrój, Solec-Zdrój, Swoszowice, Ustroń czy Wysowa-Zdrój.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia