Łaźnia lub sauna turecka, to po arabsku hammam. Łaźnie takie to element bliskowschodniej tradycji, która spełniała ważną rolę w zachowaniu zdrowia oraz miała walory społeczno-kulturowe. Łaźnie do dziś są bowiem miejscem, gdzie ludzie spotykają się, poznając się, nawiązując więzi, wymieniając infomacje.
Hammam to zazwyczaj jedno pomieszczenie rozgrzane do temperatury sięgającej 50 stopni Celsjusza, w którym czas spędza się w rogrzanym wilgotnym powietrzu. Dodatkowo można korzystać z kąpieli w ciepłęj wodzie, w razie potrzeby ochłodzić się w innych salach oraz skorzystać z usług masażystów.
Niektóre łaźnie tureckie zaskakują przepychem i ozdobnymi wnętrzami. Łaźnia turecka pojawiła się w XVII wieku jako następczyni łaźni rzymskiej i szybko rozpowszechniła się na Bliskim Wschodzie i nie tylko.
Znana jest turecka łaźnia na starówce w izraelskim mieście Akki wybudowana w 1795 roku przez Jezzara Paszę, gdzie obecnie znajduje się muzeum. Z kolei w Egerze na Węgrzech najstarszy basen tradycyjnej tureckiej łaźni powstał w 1610 roku. Wizyta w łaźni tureckiej jest stałym punktem wielu pobytów turystycznych w Turcji.