Słownik pojęć

Kosmetologia

Kosmetologia, nazywana inaczej kosmetyką lekarską, jest znana od starożytności, kiedy to w Egipcie ok. 3 tys. roku p.n.e. zaczęto wytwarzać kosmetyki. To dział dermatologii obejmujący zagadnienia związane z pielęgnacją i leczeniem skóry, włosów i paznokci. Kosmetologia skupia się zwłaszcza na chorobach, dysfunkcjach i defektach takich jak alergie, łuszczenie, łojotok czy suchość. Zajmuje się także zagadnieniami związanymi z procesami starzenia i powodowanymi przez nie zmianami jak np. zmarszczki. Wykorzystywane są w tym celu metody farmakologiczne, fizykoterapeutyczne i chirurgiczne (medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna).

Kosmetologia to interdyscyplinarny dział nauki, łączący wiedzę medyczną, biologiczną i chemiczną, głównie w celu poprawy wyglądu ciała ludzkiego i jego fizycznej atrakcyjności, zajmujący się korygowaniem wad i poprawianiem wyglądu zewnętrznego, opóźnianiem występowania efektów starzenia, zapobieganiu defektom skórnym, otyłością. 

W kosmetologii stosowane są głównie zabiegi kosmetyczne, np. regenerujące (mikrodermabrazja, złuszczanie naskórka, peelingi medyczne), odżywiające, nawilżające. Stosowana jest depilacja owłosienia, a także m.in. postępowanie ze zmianami barwnikowymi jak bielactwo nabyte, plamami barwnikowymi, nadmiernym poceniem, łojotokiem, uszkodzeniami skóry bądź paznokci (kosmetologia lecznicza) czy łupieżem, siwieniem bądź uszkodzeniami włosów i skóry owłosionej głowy (trychologia pielęgnacyjna).
Kosmetologia bada także skład preparatów kosmetycznych (kosmetyków) i ich wpływ na różne typy skóry. 

Najbardziej popularne są: kosmetologia upiększająca, obejmująca m.in. zabiegi upiększające okolicę oczu czy poprawiające wygląd płytki paznokciowej oraz kosmetologia pielęgnacyjna.

Aby zostać kosmetologiem należy ukończyć studia wyższe na kierunku kosmetologia. Są one dwustopniowe. Trzyletnie studia na poziomie pierwszego stopnia dają tytuł zawodowy kosmetologa, zaś dwuletnie studia magisterskie kończą się uzyskaniem tytułu naukowego magistra. Na rynku oferowane są ponadto liczne szkolenia i kursy kosmetologiczne.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.