Słownik pojęć

Haloterapia

Haloterapia jest rodzajem uzdrowiskowej terapii polegającej na wykorzystaniu soli. Najczęściej w tym celu wykorzystywana jest solanka, która jest roztworem soli o stężeniu powyżej 1,5 procent. W kuracji takiej korzysta się także z wody słonej, w której stężenie soli jest niższe niz w solance.

Solanki wykorzystywane są do leczenia chorób reumatycznych, urazów narządu ruchu, schorzeń neurologicznych oraz układu oddechowego.

Wśród stosowanych w haloterapii zabiegów wyróźnić można kąpiele solankowe, płukania i irygacje – np. zatok, gardła, inhalacje mokre i suche. 

Inhalacja mokra odbywa się często w formie spacerów wokół tężni solankowych. Najbardziej znane tężnie znajdują się w Ciechocinku i Konstancinie-Jeziornie. Do suchej inhalacji stosowany jest aerozol powstający wskutek zmielenia soli.

Stosowana jest także kuracja pitna (krenoterapia) naturalnie występującymi solankami, które można znaleźć w uzdrowiskach w Ciechocinku, Konstancinie, Grudziądzu Rabce-Zdroju, Goczałkowicach-Zdroju, Połczynie-Zdroju czy w Inowrocławiu.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.