Innowacyjne strategie wellness & spa. Relacja z III Europejskiego Kongresu Spa
1 kwietnia w Krakowie odbył się Europejski Kongres Spa, w którym wzięło w nim udział około 100 profesjonalistów i ekspertów wellness z Austrii, Francji, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Motywem przewodnim i głównym tematem spotkania były szeroko rozumiane innowacyjne strategie i rozwiązania biznesowe, które pozwalają budować przewagę konkurencyjną na rynku.
W tym roku po raz pierwszych impreza odbyła się w ramach Międzynarodowego Kongresu i Targów Kosmetologicznych LNE, które zgromadziły łącznie prawie 5,5 tys. profesjonalistów zarówno branży beuaty, jak i spa. – To właśnie dzięki tym targom oraz wydawnictwu LNE Kraków od wielu lat jest polską stolicą branży beauty. Dzisiaj dzięki połączeniu obu imprez ma szanse stać się równie ważnym miejscem dla profesjonalistów branży spa & wellness nie tylko z Polski, ale z całej Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił Arkadiusz Dawidowski, prezes Europejskiej Fundacji Spa, który otworzył trzecią edycję kongresu.
Nowe kierunki wellness & spa
Pierwszy blok tematyczny Trendy. Inspiracje i innowacje wellness & spa pozwolił uczestnikom konferencji zobaczyć nowe perspektywy rozwoju swojego biznesu w kontekście zmian zachodzących na przemyśle wellness, który ma wpływ na coraz więcej gałęzi światowej gospodarki, w tym hotelarstwo i rynek turystyczny.
Dr Franz Linser, założyciel Linser Hospitality z Austrii, zwrócił uwagę na zmianę paradygmatu w sektorze wellness. Jego zdaniem we współczesnej formule well-being oraz spa nie chodzi już tylko o rozrywkę i rozpieszczanie klienta, ale przede wszystkim o zapewnienie mu pomocy w pokonaniu problemów związanych z ciałem i duchem. Żyjemy w pośpiechu, przyznawanie się do potrzeby snu jest w niektórych środowiskach uważane za słabość, wzrasta wskaźnik zachorowań na depresję i spożycia antydepresantów, dlatego to nie rozpieszczanie klienta jest odpowiedzią, a pomoc w przywróceniu harmonii i nauka sztuki życia. Zatrudnianie coachów w ośrodkach spa to coraz częściej spotykany trend łączący się z koncepcją mindfulness, kierujący uwagę klienta z „róbmy coś” na „bądźmy”. Uważność na własne emocje i kontakt z przyrodą (earthing) to trendy, które przyciągać będą coraz większe grono odbiorców.
O holistycznym podejściu do gościa w nowoczesnych obiektach medispa opowiedział natomiast Nils Behrens, dyrektor Lanserhof, sieci prestiżowych hoteli wellness, która przygotowała własny koncept terapeutyczny Lans Med będący połączeniem medycyny akademickiej oraz tradycyjnej. Punktem wyjścia tego programu jest dogłębna diagnostyka klienta, oparta na konsultacjach, badaniach medycznych, a nawet genetycznych. Jest to konieczne, by zmiany w życiu klienta były trwałe, a pobyt w obiekcie nie ograniczał się jedynie do wypoczynku i relaksu. Zalecane wielu odwiedzającym oczyszczanie układu pokarmowego oparte jest na koncepcji detoksu dr. Mayra z uwzględnieniem diety wspomagającej i energetycznej. Działalność Laserhof jest oczywiście bardzo rozbudowana, ale może być świetnym przykładem na to, jak poświęcony diagnozie czas przekłada się na zdrowie klientów spa.
Równie duże znaczenie diagnostyce przypisuje dr n. med. Krzysztof Krupka – internista i specjalista rehabilitacji, twórca innowacyjnego systemu diagnostyki, który można wykorzystywać także w pracy obiektów wellness & spa. Uwzględniając podstawowe zmienne, takie jak czas, miejsce i pora roku możemy dostosowywać menu zabiegowe. W zależności od zdiagnozowanego typu psycho-emocjonalnego klienta (tu wiedzę można czerpać choćby z ajurwedy), możemy dobrać indywidualną ofertę do jego potrzeb. Dowiadując się więcej o stanie klienta, możemy znacznie podnieść skuteczność zabiegów i oszczędzić naszym klientom chaosu, jaki mogą odczuwać dobierając samodzielnie zabiegi z często przesadnie rozbudowanej oferty spa.
Zarządzanie spa i jego menu
O tym jak odbudować menu swojego spa mówił w kolejnym bloku tematycznym Jean-Guy de Gabriac z Francji. Jego zdaniem oprócz analizy oferty konkurencji, trzeba skupić się na relacji z klientem i realizacji jego potrzeb. Przede wszystkim należy jednak upraszczać i skracać menu zabiegowe i dobierać do niego takie zabiegi, które gwarantują długotrwały efekt oraz przynoszą relaks także po wyjeździe z ośrodka.
Larisa Marinica, dyrektor Spa Willow Stream w hotelu Fairmont Le Montreux Palac w Szwjacarii zauważyła natomiast, że obiekty spa przestały być już tylko miejscami przeznaczonymi dla bogatych ludzi. Jednak mimo ewidentnej demokratyzacji tych usług, to wszyscy goście, korzystający z oferty spa, chcą czuć się wyjątkowo i doświadczyć prawdziwego luksusu. – To doświadczenie nie jest jednak zasługą marki i materialnego przepychu, ale w dużej mierze uwagi, jaką poświęca klientowi pracownik spa. Jest to perspektywa, która daje duże szanse różnego typu ośrodkom, bo o sukcesie decyduje przede wszystkim nastawienie zespołu spa – podkreślała Larisa Marinica.
Panel dotyczący zarządzania spa zakończył prelekcją o roli managera spa w strukturze hotelu Ziemowit Majewski, General Manager Doubletree by Hilton Kraków & Convention Center. Wymienił on 8 głównych umiejętności, które powinien posiadać dobry manager spa. Jedną z najważniejszych było oczywiście zapewnienie zysku z tej działalności hotelu oraz zdolność budowania dobrego zespołu specjalistów.
Polska marka – dokąd zmierzamy?
W czasie kongresu nie zabrakło też miejsca na gorącą dyskusję o przyszłości polskiego rynku wellness & spa, którą poprowadził Rafał Szubstarski, redaktor naczelny magazynu „Hotelarz”. Na pytanie czy Polska jako rynek wellnessowy stworzyła rozpoznawalną markę, która jest w stanie przyciągnąć zagranicznych gości dr Bartłomiej Walas (wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej) nie znalazł optymistycznej odpowiedzi. – Wciąż brakuje nam specjalizacji, która wyróżniałaby nas na europejskim rynku. Niemniej mamy olbrzymi potencjał, wynikający z szalonego rozwoju inwestycji w ostatnich latach i bardzo pozytywnie nakładających się na to trendów prozdrowotnych. Wiele zależy od przemyślanej strategii budowania marki i współpracy całej branży – podkreślił Walas.
Na potrzebę myślenia szerszymi kategoriami, dotyczącymi regionów i całej branży, a nie jedynie ograniczania się do perspektywy własnego obiektu wskazał Adam Hok – Prezes Fundacji Kołobrzeg Polskie Centrum Spa oraz dyrektor generalny Hotelu Wellness ProVita w Kołobrzegu. Jego zdaniem tylko w ten sposób możemy przyczynić się do poprawy wizerunku polskiej branży spa oraz większego zainteresowania krajową ofertą zagranicą. Dr Jan Golba, prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, wskazał natomiast, że to właśnie polskie uzdrowiska mogłyby stać się polską towarem eksportowym na europejskim rynku wellness, ponieważ ich celem jest nie tylko leczenie, ale też propagowanie prozdrowotnego stylu życia.
Inspirujące wnętrza
Ostatni panel kongresu na temat designu w spa poprowadziła Ewa Nickel. Prelegentami byli architekt Konrad Rubaszkiewicz i światowy ekspert w projektowaniu stref hydrotermalnych Don Genders. Projekty pierwszego z gości, jak choćby prezentowany Hotel Narvil w Serocku, swój oryginalny kształt zawdzięczają przede wszystkim inspiracji przyrodą i symbiozie architektury z matematyką. Jak jednak zauważył Konrad Rubaszkiewicz w dyskusji z słuchaczami, choć wizja jest na pierwszym miejscu, zawsze łączy się z myśleniem o funkcjonalności obiektu spa.
Don Genders przybliżył słuchaczom najnowsze trendy w projektowaniu saun, mówiąc o odwrocie od dużych, drogich w utrzymaniu saun na rzecz tych standardowych, dostępnych finansowo dla ogółu. Stają się one bowiem elementem stylu życia wellness coraz większej liczby ludzi na całym świecie.
Wiedza i biznes pod jednym dachem
Dla słuchaczy Europejskiego Kongresu Spa otwarte były także konferencje Międzynarodowego Kongresu i Targów Kosmetologicznych LNE. Sesje tematyczne zgromadziły ponad 5,5 tys. profesjonalistów branży beauty i spa. Mogli także zwiedzić część targową, w której zaprezentowało się ponad 200 wystawców. Była to dla uczestników nie tylko szansa na spotkanie ekspertów z całego świata, ale także na nawiązanie interesujących kontaktów biznesowych.
Kolejna edycja Europejskiego Kongres Spa odbędzie się ponownie w Krakowie wiosną 2018 roku.
Jego organizatorem ponownie będzie Wydawnictwo LNE oraz Europejska Fundacja Spa.