Słynna solanka z Ustronia uratowana

Odświeżone źródło zdrowia w Beskidach

Użytkowane od 50 lat źródło znanej na całym świecie solanki z Uzdrowiska Ustroń zostało zaczopowane przez tlenki żelaza. Ujęcie zostało zrekonstruowane poprzez ponowne przewiercenie blisko dwukilometrowej głębokości otworu. Dzięki temu kuracjusze będą mogli bez przeszkód korzystać z bazującej na solance balneoterapii oraz inhalacji w miejscowej tężni.

Solanka z Ustronia

Na przełomie września i października Uzdrowisko Ustroń poinformowało o przeprowadzeniu rekonstrukcji otworu wydobywczego, z którego czerpana jest ustrońska solanka. Należący do Grupy American Heart of Poland ośrodek leczniczy słynie z wydobywanej tam wody wykorzystywanej do kuracji i zabiegów.

Naprawili odwiert ze słynną wodą

– Prace wykonywane były na odwiercie U-3A, zlokalizowanym niedaleko budynku Instytutu Zdrowia Uzdrowiska Ustroń. Z biegiem czasu, w wyniku wieloletniej pracy odwiertu ujęcie zostało zakolmatowane, czyli zatkane przez czop powstały na kilku odcinkach tego prawie 2 km otworu. Jego utworzenie to naturalny proces w trakcie trwania eksploatacji, wynikający prawdopodobnie z osadzania się tlenku żelaza – wyjaśnił Jan Waligóra, kierownik Zakładu Górniczego Uzdrowiska Ustroń.

Czytaj więcej: Rzeszów szuka projektanta aquaparku

Na skutek zaczopowania zmniejszyła się drożność odwiertu, wskutek czego z otworu można było wypompowywać znacznie mniej uzdrowiskowej wody niż normalnie.

Rekonstrukcję w odwiercie U-3A prowadzono po raz pierwszy od 1972 roku, kiedy uruchomione zostało wydobycie.

REKLAMA

Proces rekonstrukcji odwiertu trwał około dwóch tygodni. Polegał na rozwierceniu powstałego czopa. Zadanie to wykonuje się za pomocą wiertnicy o uciągu głowicy 80 ton. Przewierca się przeszkodę za pomocą świdra trójosiowego, wprowadzając go w obrót pod naciskiem około 300-400 kg – wyjaśnił kierownik Zakładu Górniczego.

Pięćdziesiąt lat solanki z Ustronia

Poszukiwania solanki w uzdrowisku Ustroń rozpoczęły się w 1968 roku. Od tamtej pory tutejsza woda zyskała wielu zwolenników, a jej jakość potwierdzają liczne badania i testy.

Dzięki swojej wysokiej mocy mineralizacji, uważana jest dziś za jedną z najlepszych w Europie. Właściwości lecznicze czerpanej spod ziemi wody potwierdza certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. W składzie są m.in. wapń, magnez, sód, potas, kwas metaborowy, kwas meta krzemowy, chlorki, siarczany, wodorowęglany, bromki i jodki.

Czytaj więcej: Rok z tańszym prądem. Jest podpis prezydenta

W Uzdrowisku Ustroń solanka jest wykorzystywana głównie w balneoterapii. Kąpiele w solance działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Są cennym wsparciem w leczeniu alergii, łagodzeniu bólów mięśni i stawów oraz normalizacji ciśnienia krwi.

Kąpiel w solance wspiera również odchudzanie i detoksykację, obniża napięcie nerwowe i ułatwia zasypianie, wpływając na zdrowie psychiczne.

Z ustrońskiej wody leczniczej korzysta również tężnia solankowa w Ustroniu, a jej dobroczynny wpływ na skórę stał się podstawą do stworzenia serii kosmetyków.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.