Odświeżone źródło zdrowia w Beskidach
Użytkowane od 50 lat źródło znanej na całym świecie solanki z Uzdrowiska Ustroń zostało zaczopowane przez tlenki żelaza. Ujęcie zostało zrekonstruowane poprzez ponowne przewiercenie blisko dwukilometrowej głębokości otworu. Dzięki temu kuracjusze będą mogli bez przeszkód korzystać z bazującej na solance balneoterapii oraz inhalacji w miejscowej tężni.

Na przełomie września i października Uzdrowisko Ustroń poinformowało o przeprowadzeniu rekonstrukcji otworu wydobywczego, z którego czerpana jest ustrońska solanka. Należący do Grupy American Heart of Poland ośrodek leczniczy słynie z wydobywanej tam wody wykorzystywanej do kuracji i zabiegów.
Naprawili odwiert ze słynną wodą
– Prace wykonywane były na odwiercie U-3A, zlokalizowanym niedaleko budynku Instytutu Zdrowia Uzdrowiska Ustroń. Z biegiem czasu, w wyniku wieloletniej pracy odwiertu ujęcie zostało zakolmatowane, czyli zatkane przez czop powstały na kilku odcinkach tego prawie 2 km otworu. Jego utworzenie to naturalny proces w trakcie trwania eksploatacji, wynikający prawdopodobnie z osadzania się tlenku żelaza – wyjaśnił Jan Waligóra, kierownik Zakładu Górniczego Uzdrowiska Ustroń.
Czytaj więcej: Rzeszów szuka projektanta aquaparku
Na skutek zaczopowania zmniejszyła się drożność odwiertu, wskutek czego z otworu można było wypompowywać znacznie mniej uzdrowiskowej wody niż normalnie.
Rekonstrukcję w odwiercie U-3A prowadzono po raz pierwszy od 1972 roku, kiedy uruchomione zostało wydobycie.
– Proces rekonstrukcji odwiertu trwał około dwóch tygodni. Polegał na rozwierceniu powstałego czopa. Zadanie to wykonuje się za pomocą wiertnicy o uciągu głowicy 80 ton. Przewierca się przeszkodę za pomocą świdra trójosiowego, wprowadzając go w obrót pod naciskiem około 300-400 kg – wyjaśnił kierownik Zakładu Górniczego.
Pięćdziesiąt lat solanki z Ustronia
Poszukiwania solanki w uzdrowisku Ustroń rozpoczęły się w 1968 roku. Od tamtej pory tutejsza woda zyskała wielu zwolenników, a jej jakość potwierdzają liczne badania i testy.
Dzięki swojej wysokiej mocy mineralizacji, uważana jest dziś za jedną z najlepszych w Europie. Właściwości lecznicze czerpanej spod ziemi wody potwierdza certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. W składzie są m.in. wapń, magnez, sód, potas, kwas metaborowy, kwas meta krzemowy, chlorki, siarczany, wodorowęglany, bromki i jodki.
Czytaj więcej: Rok z tańszym prądem. Jest podpis prezydenta
W Uzdrowisku Ustroń solanka jest wykorzystywana głównie w balneoterapii. Kąpiele w solance działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Są cennym wsparciem w leczeniu alergii, łagodzeniu bólów mięśni i stawów oraz normalizacji ciśnienia krwi.
Kąpiel w solance wspiera również odchudzanie i detoksykację, obniża napięcie nerwowe i ułatwia zasypianie, wpływając na zdrowie psychiczne.
Z ustrońskiej wody leczniczej korzysta również tężnia solankowa w Ustroniu, a jej dobroczynny wpływ na skórę stał się podstawą do stworzenia serii kosmetyków.