Słownik pojęć

Weganizm

Weganizm, to styl życia, którego głównym przejawem jest stosowanie się do diety wegańskiej, zakładającej całkowitą rezygnację z produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganie nie aprobują spożywania nie tylko mięsa, ale także mleka, nabiału, jajek, a także miodu. 

W szerszym aspekcie weganizm wyklucza także używanie kosmetyków, które zostały wyprodukowane z wykorzystaniem produktów odzwierzęcych lub były testowane na zwierzętach.

Filozofia wegańska zmierza także do wyeliminowania produktów odzwierzęcych nie tylko z jadłospisu, ale w ogóle z ludzkiego życia. Dlatego nie aprobuje hodowli zwierząt na futra oraz udziału m.in. w rozrywkach, w których wykorzystywane są zwierzęta, takich jak rodeo, cyrk, czy publiczne występy fok oraz waleni. Weganie nie akceptują także idei ogrodów zoologicznych i protestują przeciwko polowaniom.

Weganizm zmierza zatem do maksymalnego zminimalizowania wszelkich form eksploatacji i okrucieństwa wobec zwierząt.

Organizacje promujące weganizm wskazują także na aspekt społeczno-polityczny, argumentując, że produkcja zwierzęca ma negatywny wpływ na środowisko naturalne i jest wątpliwa etycznie, gdyż narusza prawa zwierząt.

Słowo „vegan” z pierwszych i ostatnich liter wyrazu „vegetarian”, stworzył w 1944 roku Donald Watson, który w tym samym czasie w Wielkiej Brytanii powołał Towarzystwo Wegańskie.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.