Peeling (scrub) to inaczej złuszczanie naskórka czyli eksfoliacja lub abrazja. Zabieg ten ma na celu usunięcie martwych komórek naskórka, co powoduje poprawę wyglądu i kondycji skóry. Peeling może być mechaniczny – drobno- lub gruboziarnisty, kiedy ścieranie naskórka odbywa się poprzez szorowanie go materiałem ściernym albo enzymatyczny, który rozpuszcza naskórek za pomocą enzymów jak papaina bądź chemiczny. Stosowany jest także peeling kawitacyjny (ultradźwiękowy).
W peelingach drobnoziarnistych wykorzystywane są m.in. cukier, sól, bądź mielona kawa czy zmielone pestki owoców. W scrubach gruboziarnistych drobiny, które ścierają skórę, są większe.
Złuszczanie może być powierzchowne lub sięgać głębiej. Najgłębszy peeling może sięgać nawet na ponad pół milimetra w głąb skóry i stosowany jest głównie na blizny oraz trwałe zmiany wywołane trądzikiem. Zazwyczaj niemal wyłącznie w gabinetach kosmetycznych.
Peelingi stosowane są m.in. w postępowaniu ze skórą trądzikową oraz w ceu eliminowania niedoskonałości. Zabiegi mogą obejmować twarz, dłonie, stopy, całe ciało lub jego niewielkie powierzchnie jak usta.
Efekt peelingu to odświeżona, wygładzona skóra, ze spłyconymi najmniejszymi zmarszczkami. Efektem peelingu jest także rozjaśnianie przebarwień skóry.
Nie zaleca się wykonywania peelingu u osób, które mają stany zapalne bądź choroby skóry np. opryszczkę, nasilone występowanie znamion, grzybicę, trądzik różowaty lub są np. po depilacji. Zabieg wykluczają także skaleczenia.
Gotowe peelingi dostępne są także w sprzedaży w drogeriach. Można je także przygotować samodzielnie w domu na bazie np. oliwy i naturalnych składników.