Słownik pojęć

Laseroterapia

Laseroterapia to metoda w fizykoterapii, która polega na naświetlaniu ciała przy pomocy lasera o słabej mocy do kilkuset miliwatów. Używane w tej metodzie urządzenie emitujące promieniowanie podczerwone lub widzialne światło czerwone, nie powoduje wypalenia komórek, ale przyczynia się do ich stymulacji poprzez pobudzanie komórkowych procesów naprawczych.

Taka biostymulacja laserowa jest wykorzystywana m.in. do leczenia ran, w przypadku których następuje przyspieszenie gojenia i wytwarzanie blizny. Naświetlanie odbywa się punktowo bądż obejmuje większą powierzchnię skóry. Zabiegi laserem wykonywane są w okularach ochronnych.

Laserowa biostymulacja może mieć także działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, a nawet przyspieszać gojenie złamań kości.
Przeciwwskazań jest niewiele, a są nimi przede wszystkim choroby nowotworowe oraz m.in. ciąża.

Zabiegi takie zalecane są m.in. pacjentom z chorobą zwyrodnieniową kolan, bioder i kręgosłupa, reumatoidalnym, łuszczycowym lub zesztywniającym zapaleniem stawów. Polecane są także przy zwichnięciach i złamaniach oraz przeciążeniach i miejscowych stanach zapalnych.

Co ciekawe laseroterapia stosowana jest także w leczeniu trądziku, pomaga po przeszczepach skóry oraz w przypadku niektórych chorób związanych z uzębieniem. Terapia taka pomaga także na owrzodzenia, rany i odleżyny.

Laser taki jest także wykorzystywany w kosmetologii jako metoda redukowania przebarwień i zmian pigmentacyjnych oraz oznak starzenia się skóry.

Terapię tego typu można przeprowadzić w przychodniach z refundacją NFZ oraz w prywatnych gabinetach. Zabiegi wykonywane są także na oddziałach rehabilitacyjnych szpitali, w uzdrowiskach i sanatoriach.