Słownik pojęć

Krioterapia

Krioterapia to inaczej metoda leczenia zimnem, wykorzystywana w rehabilitacji i polegająca na poddawaniu tkanek działaniu bardzo niskiej temperatury. 

W poddanej niskiej temperaturze partii ciała następuje nagłe zwężenie naczyń krwionośnych, a następnie ich rozszerzenie i przyspieszenia krążenia krwi. Wzmaga to procesy gojenia i naprawy tkanek poprzez wpływ na właściwe ich ukrwienie. Temperatury wykorzystywane w tej terapii są zawarte zazwyczaj w przedziale od -35 do -195 stopni Celsjusza. 

Krioterapia może być stosowana miejscowo i ogólnoustrojowo, działając przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i rozluźniająco.

Procedura ta stosowana ogólnoustrojowo wywołuje m.in. wydzielanie endorfin i wpływa na poprawę nastroju, przez co jej skutkiem jest poprawa zdrowia psychicznego. Seanse takiej całościowej krioterapii trwają zazwyczaj od 1 do 3 minut, po czym pacjent udaje się na zajęcia fizjoterapeutyczne.

Skutkiem stosowania krioterapii miejscowo, bezpośrednio na okolicę ciała, w której występują objawy, jest m.in. rozluźnienie mięśni w pobliżu stawów dotkniętych procesem chorobowym, zwiększenie siły muskułów, ustąpienie uczucia zmęczenia, zmniejszenie lub całkowite ustąpienie bólu. Miejscowa krioterapia stosowana jest jako procedura lecznicza m.in. w przypadku zwyrodnień lub stłuczeń, jest wskazana w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, wszelkiego rodzaju urazów, nerwobólów, dyskopatii, stanów zapalnych, callulitu i innych.

W kosmetologii krioterapia stosowana jest jako metoda odnowy biologicznej. Zamrażanie tkanek stosowane jest także do usuwania zmian skórnych takich jak m.in. brodawki.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.