Słownik pojęć

Fango

Zabieg leczniczy polegający na okładaniu ciała kompresami, na których rozprowadza się podgrzane do temperatury około 50 st. Celsjusza błoto fango. Błoto takie powoli ogrzewa skórę i położone niżej tkanki i organy.

Fango to rodzaj peloidu, czyli osadu geologicznego. Jest to szlam wuklaniczny zawierający smołowate substancje bitumiczne, woski, żywice, sole mineralne, kwasy próchnicowe i składniki organiczne jak bakterie i glony. Składniki te mają dobroczynny wpływ na organizm ludzki, oczyszczając, rozluźniając, pobudzając krążenie. Uważa się, że zabiegi te łagodzą ból, wzmacniają odporność i poprawiają samopoczucie.

Przeciętnie zabieg trwa około pół godziny. Zabiegi takie mają różny zakres – od miejscowych, obejmujących jeden fragment ciała aż do całkowitego zawijania. Oferowane są w okolicach bogatych w osady pochodzenia wulkanicznego. Można się im poddać m.in. we włoskich uzdrowiskach Abano Terme i Montegrotto. 

Zabiegi te zalecane są osobom cierpiącym na stany zapalne, infekcje dróg oddechowych, chorobę reumatyczną czy choroby ortopedyczne i inne. Przeciwwskazaniem jest m.in. ciąża, nadciśnienie, gruźlica, niewydolość krążenia i inne. Dzięki dostępności gliny na rynku zabiegi tego typu oferują salony kosmetyczne w Polsce. Można je także wykonywać samodzielnie w domu.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.