Słownik pojęć

Aromaterapia

Aromaterapia, która ma związek z medycyną naturalną, to naturalne oddziaływanie na organizm, polegające głównie na wykorzystaniu aromatycznych olejków zapachowych, tzw. eterycznych, pochodzenia roślinnego, głównie z drzew i kwiatów, do wpływania na samopoczucie.

Bywa, że aromaterapia wykorzystuje inne substancje i źródła zapachu, jak zioła lub kadzidła.

Ma ona za zadanie wywołać efekt poprawy nastroju i zdrowia. Stąd nazywana jest także medycyną aromatyczną. Polega głównie na wdychaniu naturalnych zapachów, ale także na masażach całego ciała przy użyciu tych substancji oraz aromatycznych kąpielach. Zabiegi takie prowadzą do odprężenia i poprawiają krążenie.

Marka Aromatherapy Associates tworzy wegańskie kosmetyki spa, używając do produkcji wyłącznie składników pochodzenia naturalnego. Marka posiada certyfikat B Corp.

Oferowane przez markę Aromatherapy Associates kosmetyki są wolne od bisfenolu A, butylu, ftalanu benzylu (BBP), formaldehydu, parabenów, nadtlenku wodoru, nanocząstek, oksybenzonu, ftalanów, laurylosiarczanu sodu, laurylosiarczanu sodu i mikrokulek.

Global Wellness Institute podkreśla, że aromateriapia może być wykorzystywana jako lekarstwo.

– Skupienie się na silnym połączeniu zapachu z naszymi mózgami i jego potencjale leczenia, łagodzenia i przyjemności sprawia, że konsumenci pragną dowiedzieć się więcej o tym, jak można wykorzystać aromaty dla zdrowia i dobrego samopoczucia – mówi Matthias Tabert z International Flavors & Fragrances (IFF), który jest wiodącym producentem zapachów.

Według Global Wellness Institute praktykowana od wieków koncepcja leczenia zapachem dziś nabiera nowego znaczenia. Coraz więcej badań naukowych zachęca do przychylnego spojrzenia na wykorzystanie zapachów w terapii, dotyczy to m.in. lekarzy. Nowe podejście, określane jako Aromateriapia 2.0, opiera się na stuprocentowo naturalnych składnikach, zrównoważonym rozwoju i działaniu opartym na naukowych dowodach.

Analitycy oczekują, że rynek naturalnych olejków eterycznych będzie rósł w szybkim tempie, osiągając wartość 13 miliardów dolarów w 2024 r., po części dzięki starzejącej się populacji poszukującej naturalnych rozwiązań do walki z ich dolegliwościami. Zapach może bowiem odgrywać leczniczą rolę u osób cierpiących na zaburzenia neurologiczne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera. Co ciekawe, aromaty są wykorzystywane zarówno w diagnozie choroby Alzheimera, bowiem utrata węchu jest często wczesnym objawem choroby, jak i w jej leczeniu.

Naukowcy chcą, by w przyszłości można było stosować „biohakowanie” mózgów i ciał w celu lepszego działania. Jak wynika z badań już sam zapach kawy sprawiał, że badani lepiej wykonywali działania analityczne. Trwają także badania nad wpływem zapachu na działania poznawcze i naukę. Inne testy skupiają się na polepszaniu atmosfery w miejscu pracy. Japońska firma odkryła, że lawenda i jaśmin uspokajają pracowników, ale rozprowadzenie zapachu cytrynowego zwiększa ich produktywność o 54 procent. Rachel S. Herz, adiunkt psychologii na Brown University, pisze z kolei, że ludzie pracujący w otoczeniu przyjemnie pachnącego powietrza stawiają sobie wyższe cele i chętniej stosują efektywne strategie pracy.

Aromaterapia w spa niesie korzyści, bo szansa, że zapamiętamy coś na podstawie zapachu, jest 100 razy większa niż w przypadku doświadczeń, które poznamy za pomocą pozostałych zmysłów. Dlatego tak istotne jest zbudowanie swoistej „ścieżki zapachowej” w czasie całego pobytu w spa: od recepcji po strefy zabiegowe.

Dlatego aromaterapia przechodzi renesans. Dowartościowanie roli zapachu idzie też w parze z wieloma kluczowymi trendami w branży wellness, w tym z pragnieniem „wyłączenia się” i bardziej świadomego połączenia się ze światem dookoła.

Zapach ma zdolność do „przenoszenia” w inne miejsca. To szczególnie ważna i szeroko wykorzystywana zaleta aromaterapii. Podobnie jak jej moc pozytywnego wpływu na nasz nastrój.

Gotowe produkty aromaterapeutyczne stosowane w czasie zabiegu np. marki Aromatherapy Associates Polska mają odpowiedniki, które można kupić do pielęgnacji domowej. Takie produkty będą przypominały klientom miejsce relaksu i umożliwią im mentalny powrót do pozytywnych odczuć ze spa. Mogą zatem też wpłynąć na chęć powrotu do danego miejsca.