Słownik pojęć

Aromaterapia

Aromaterapia, która ma związek z medycyną naturalną, to naturalne oddziaływanie na organizm, polegające głównie na wykorzystaniu aromatycznych olejków zapachowych, tzw. eterycznych, pochodzenia roślinnego, głównie z drzew i kwiatów, do wpływania na samopoczucie. 

Bywa, że aromaterapia wykorzystuje inne substancje i źródła zapachu, jak zioła lub kadzidła. 

Ma ona za zadanie wywołać efekt poprawy nastroju i zdrowia. Stąd nazywana jest także medycyną aromatyczną. Polega głównie na wdychaniu naturalnych zapachów, ale także na masażach całego ciała przy użyciu tych substancji oraz aromatycznych kąpielach. Zabiegi takie prowadzą do odprężenia i poprawiają krążenie.

Aromaterapia
AdobeStock

Nowe znaczenie koncepcji leczenia zapachem

Według Światowego Instytutu Zdrowia (Global Wellness Institute) praktykowana od wieków koncepcja leczenia zapachem dziś nabiera nowego znaczenia. Coraz więcej badań naukowych zachęca do przychylnego spojrzenia na wykorzystanie zapachów w terapii, dotyczy to m.in. lekarzy. 

Nowe podejście, określane jako Aromateriapia 2.0, opiera się na stuprocentowo naturalnych składnikach, zrównoważonym rozwoju i działaniu opartym na naukowych dowodach. 

Dlatego też analitycy przewiduję, że rynek naturalnych olejków eterycznych będzie rosnąć w szybkim tempie, osiągając wartość 13 miliardów dolarów w 2024 r. Jednym z powodów tego zjawiska jest zjawisko starzenia się populacji i poszukiwanie naturalnych rozwiązań do walki ze związanymi z tym objawami i dolegliwościami. 

Eksperci twierdzą, że zapach może odgrywać rolę leczniczą u osób cierpiących na zaburzenia neurologiczne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera. Co ciekawe, aromaty są wykorzystywane także w jej diagnozowaniu, bowiem utrata węchu jest często wczesnym objawem schorzenia.

Aromat ma zdolność wpływania na działanie mózgu

Naukowcy chcą, by w przyszłości można było osiągać lepsze funkcjonowanie organizmu poprzez zastosowanie „biohakowania” mózgów i ciał. Jak wynika z badań zapach kawy sprawiał, że badani lepiej wykonywali działania analityczne. Trwają także badania nad wpływem zapachu na działania poznawcze i naukę. Inne testy skupiają się na polepszaniu atmosfery w miejscu pracy. 

Japońska firma odkryła, że lawenda i jaśmin uspokajają pracowników, ale rozprowadzenie zapachu cytrynowego zwiększa ich produktywność o 54 procent. Rachel S. Herz, adiunkt psychologii na Brown University, pisze z kolei, że ludzie pracujący w otoczeniu przyjemnie pachnącego powietrza stawiają sobie wyższe cele i chętniej stosują efektywne strategie pracy.

Z kolei aromaterapia w spa niesie wymierne korzyści, bo szansa, że człowiek zapamięta wydarzenie na podstawie związanego z nim zapachu, jest sto razy większa niż w przypadku doświadczeń zapamiętywanych wyłącznie za pomocą pozostałych zmysłów.

Dlatego tak istotne jest budowanie „ścieżki zapachowej” w czasie całego pobytu w spa: od recepcji po strefy zabiegowe.

Wegańska aromaterapia prosto z natury

Marka Aromatherapy Associates tworzy wegańskie kosmetyki wellness do spa, używając do produkcji wyłącznie składników pochodzenia naturalnego. Marka posiada prestiżowy certyfikat B Corp.

Oferowane przez markę Aromatherapy Associates kosmetyki są wolne od bisfenolu A, butylu, ftalanu benzylu (BBP), formaldehydu, parabenów, nadtlenku wodoru, nanocząstek, oksybenzonu, ftalanów, laurylosiarczanu sodu, laurylosiarczanu sodu i mikrokulek.

Global Wellness Institute podkreśla, że aromaterapia może być wykorzystywana jako lekarstwo. 

– Skupienie się na silnym połączeniu zapachu z naszymi mózgami i jego potencjale leczenia, łagodzenia i przyjemności sprawia, że konsumenci pragną dowiedzieć się więcej o tym, jak można wykorzystać aromaty dla zdrowia i dobrego samopoczucia – mówi Matthias Tabert z International Flavors & Fragrances (IFF), który jest wiodącym producentem zapachów.

Terapeutyczne „przeniesienie” i mentalny powrót

Eksperci podkreślają, że zdolność do „przenoszenia” w inne miejsca, to szczególnie ważna i szeroko wykorzystywana zaleta aromaterapii.

Gotowe mieszanki aromaterapeutyczne stosowane w czasie zabiegów w spa, np. marki Aromatherapy Associates  mają odpowiedniki, które można kupić by kontynuować pielęgnację nimi w domu.

Takie produkty będą przypominały klientom miejsce relaksu i umożliwią im mentalny powrót do pozytywnych odczuć ze spa. Mogą zatem też wpłynąć na chęć powrotu do danego miejsc. 

 

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Inne popularne pojęcia

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.