Pool Design Awards 2022 rozdane

Nagrody za najpiękniejsze baseny Europy

Nagrody za najpiękniejsze baseny w Europie przyznano podczas wystawy 2022 Piscine Global Europe w Lyonie we Francji. Laureatów wyłoniono w pięciu kategoriach: wellness, mały basen, renowacja, prywatny basen, sport i wypoczynek.

Villa Peduzzi - Pool Design Awards
Villa Peduzzi - Pool Design Awards

Konkurs Pool Design Awards organizowany od 2014 roku ma na celu podkreślić rolę architektury i wzornictwa także w branży basenów i spa.

Wystawa Piscine (pol. baseny) Global Europe popularyzuje w ten sposób najpiękniejsze i najciekawsze projekty zaznajamiając odbiorców z obowiązującymi trendami.

Czytaj więej: Pierwsze wodorowe spa w Europie… w Polsce

Konkurs jest otwarty dla wszystkich architektów, projektantów i konstruktorów basenów. 

Więcej na temat konkursu można przeczytać tutaj

Pool Design Awards
Pool Design Awards - Szwajcaria, Nicollier

W kategorii „wellness” pierwszą nagrodę zdobył projekt Sergio Nevesa Basen Niebieski Kwadrat, grupy Nicollier wykonany w Szwajcarii (powyżej). Według jurorów to przykład „ekstremalnej personalizacji”.

Projekt obejmował kryty basen z efektem lustra, saunę zaprojektowaną i wykonaną na zamówienie, a także zewnętrzne spa ze stali nierdzewnej z ruchomą podłogą, składającą się z trzech sekcji.

Czytaj więcej: Polak mistrzem świata w saunie

Z ultranowoczesnego domu jest widok na jezioro Genewskie. W całym obiekcie można podziwiać unikatową szklaną mozaikę. Ważny jest także kontrast pomiędzy ścianami z surowego betonu, ciepłym drewnianym dachem i szkłem.

Projektant zadbał o każdy szczegół, w tym automatykę, która sprawia, że korzystanie z tego domowego spa jest całkowicie bezproblemowe.

Pool Design Awards
Pool Design Awards - Szwajcaria, Nicollier

W kategorii „małych basenów” laur otrzymał basen zbudowany w Szwajcarii (powyżej). Obiekt został zaprojektowany i skonstruowany przez firmę Nicollier Group S.A. 

To wewnętrzny nieduży basen relaksacyjny. Wyprodukowany ze stali nierdzewnej o wymiarach 400 x 220 x 120 cm.

Czytaj więcej: Rzeszów szuka projektanta aquaparku

Jest wyposażony w system, który automatycznie przykrywa go pokrywą, imitującą kamienną podłogę, która jest w całym pomieszczeniu.

Pool Design Awards
Pool Design Awards - Francja, "basen słonecznikowy" w Les Abrets-en-Dauphine

W kategorii „renowacja” nagrodzona została firma „Z architectures” (powyżej), która przeprowadziła rewitalizację i przebudowę basenu „Tournesol” w Les Abrets-en-Dauphiné w departamencie Isère we Francji. Projekt zrealizowała firma Baudin Chateauneuf.

„Basen słonecznikowy” Abrets-en-Dauphiné to jeden ze 183 projektów z serii „1000 basenów”, ogólnokrajowego programu uruchomionego w 1969 roku, projektu architekta Bernarda Schoellera. 

Czytaj więcej: Polska awantura o japońskie kobido

Heliotropowa konstrukcja, to wielkie osiągnięcie techniczne i osobliwość estetyczna o kształcie „latającego spodka”, który ma średnicę 36 metrów i wysokość 7 metrów. Trenowały tam pokolenia pływaków. Sześć z basenów tego typu zostało zaklasyfikowanych jako „dziedzictwo Francji XX wieku”. WIększość z pozostałych zniknęła w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

REKLAMA

Celem biura „Z Architectures” było utrzymanie charakteru konstrukcji poprzez podkreślenie kształtu kopuły i jej 36 metalowych łuków – wzmocnionych nową białą okładziną zewnętrzną z cynku i uzupełnionych o praktyczne rozszerzenie o wyrafinowanych liniach. Przy dobrej pogodzie kopuła ta szeroko się otwiera, pozwalając pływakom cieszyć się widokiem parku, w którym posadowiony jest basen.

Pool Design Awards
Pool Design Awards - Włochy, Villa Peduzzi, Pigra nad jeziorem Como

W kategorii „basen prywatny” pierwsze miejsce zajęła firma Andrea Meirana Architekci za basen w Villi Peduzzi (powyżej) w miejscowości Pigra nad jeziorem Como we Włoszech.

Villa Peduzzi i znajdujący się przy niej basen zostały zaprojektowane tak, aby pasowały do krajobrazu tworząc wrażenie miejsca, w którym woda i niebo przenikają się wewnątrz i na zewnątrz.

Czytaj więcej: Słynna solanka z Ustronia uratowana

Basen ma „nieskończoną krawędź” na dwóch bokach od strony jeziora, co kreuje niesamowity widok. Osiem osób zmieści się w jacuzzi. Gdy mija lato basen może być przez kolejne miesiące podgrzewany. Osłona wysuwająca się automatycznie ukryta jest pod kamiennym tarasem słonecznym. W wystroju dominują naturalny kamień i płytki.

Zaś domek przy basenie może służyć w dzień i w nocy, dzięki dużym oknom narożnym. Dom, który mieścił pocztę z 1900 roku, został odnowiony, wyposażony w tarasy i podziemną siłownię. Luksus miesza się tu z ponadczasową elegancją w bezpośredniej bliskości natury.

Pool Design Awards
Pool Design Awards - Fruske Terme, Vrdnik, Serbia

W kategorii „basenów sportowo-rekreacyjnych” laur zdobył kompleks hotelowo-turystyczny Fruske Terme w mieście Vrdnik w Serbii. Zaprojektowała go firma DBA Sp., a zbudowała spółka Promont Group Doo.

Kompleks położony jest na zboczach góry Fruske i leży 70 km od stolicy Serbii.

Czytaj więcej: Nagroda dla hotelu grupy Arche

Baseny zewnętrzne zostały ukończone w tym roku. Jest tam 13 basenów o łącznej powierzchni 2509 metrów kwadratowych, 12 saun, gabinety masażu i 206 pokoi oraz restauracja, a atakże sale konferencyjne.

W przyszłości ma się pojawić nowa część dla rodzin z dziećmi. Jeden basen jest „zimowy”, kilka zamkniętych ma temperaturę 32 st., a pozostałe, otwarte, mają wodę i temperaturze 28 st.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.