Opodatkowanie usług wellness – przewodnik po VAT w SPA i nie tylko

Opodatkowanie usług wellness - przewodnik po VAT w SPA i nie tylko!

Przepisy podatkowe potrafią spędzić sen z powiek nawet najbardziej doświadczonym menadżerom w praktycznie każdej branży. Wellness i SPA nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Potrzebujesz wsparcia w interpretacji przepisów podatkowych? Sprawdź, jak wygląda opodatkowanie usług wellness w Polsce i jakie stawki VAT należy stosować przy rozliczaniu typowych usług SPA. Oto praktyczny przewodnik po VAT w SPA i nie tylko. 

opodatkowanie-uslug-wellness-VAT-w-spa

Stawki VAT na usługi wellness i SPA

Niestety, obowiązujące w Polsce i Unii Europejskiej przepisy podatkowe dotyczące stawek VAT dla branży wellness (w tym obiektów fitness i hoteli SPA), nie należą do najbardziej jasnych. W odniesieniu do usług SPA, fitness i wellness można stosować zarówno zwolnienie z VAT, jak i stawkę preferencyjną (8%) oraz stawkę pełną tj. 23%.

To, która z nich powinna zostać zastosowana, zależy jednak tak naprawdę od konkretnego przypadku oraz interpretacji poszczególnych przepisów – tak tych wynikających z treści samej Ustawy o VAT, jak i dodatkowych. Spróbujmy jak najbardziej dokładnie omówić czynniki, które wpływają na stawki VAT dla usług wellness i opatrzyć je różnymi przykładami.

Zwolnienie z VAT z art. 43 ust. 1 pkt 19 Ustawy o VAT

Nie ulega wątpliwości, że z perspektywy prawie każdego podatnika, najkorzystniejszą sytuacją jest możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT. W art. 43 ust. 1 pkt 19 Ustawy o VAT przewiduje się zwolnienie z podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług opieki medycznej służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czysto teoretycznie, właśnie takie usługi świadczone są w branży wellness i SPA. Dla organów skarbowych nie jest to jednak takie oczywiste. W świetle obowiązujących przepisów, aby korzystać ze zwolnienia z tytułu wspomnianego artykułu Ustawy o VAT, należy zadbać o to, by usługi były świadczone przez podmiot medyczny (np. klinikę czy sanatorium) LUB…

 

…wykonywane przez osoby posiadające zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki zawodowej, czyli

  • lekarzy, stomatologów, pielęgniarki i położne;
  • diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych i farmaceutów;
  • fizjoterapeutów i felczerów.

Usługi medyczne zwolnione z VAT - kto może je świadczyć i jakie to usługi?

Zgodnie z przepisami, usługi służące profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia zwolnione z VAT może świadczyć wspomniany już podmiot medyczny lub osoba wykonująca zawód medyczny z odpowiednim, kierunkowym wykształceniem. Zazwyczaj chodzi o licencjat lub tytuł naukowy, choć pod uwagę bierze się też akredytowane przez MEN i inne instytucje szkolenia.

Co ciekawe, zgodnie z interpretacjami dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z 22 grudnia 2020 r. (sygnatura 0114-KDIP4-2.4012.514.2020.2. MMA) oraz z 17 grudnia 2020 r., (sygnatura 0112-KDIL1-3.4012.429.2020.1. JK), osobami wykonującymi zawody medyczne mogą być także dyplomowany masażysta i dietetyk.

Jeśli masażysta lub dietetyk chcieliby skorzystać ze zwolnienia z VAT, mogą to zrobić jednak
tylko w odniesieniu do takich usług, w ramach których podejmują czynności o charakterze diagnostycznym lub terapeutycznym (leczniczym). Oznacza to, że masaż relaksacyjny, należy opodatkować normalną stawką VAT, podczas gdy leczniczy (np. na rwę kulszową), podlega zwolnieniu.

REKLAMA

Przykłady usług wellness i SPA zwolnionych z VAT

  • Krioterapia przy użyciu sprzętu medycznego w podmiocie o charakterze medycznym (np. klinice) i/lub asyście dyplomowanego lekarza/fizjoterapeuty; 
  • Masaż leczniczy na zespół cieśni nadgarstka, wykonywany przez podmiot medyczny (np. przychodnię rehabilitacyjną) i/lub przez dyplomowanego fizjoterapeutę/masażystę z odpowiednim wykształceniem lub kwalifikacjami;
  • Konsultacja dietetyczna w placówce medycznej i/lub u dyplomowanego specjalisty, dotycząca np. alergii pokarmowej u dziecka. 

Stawki VAT w hotelu SPA - 8% na noclegi, usługi wellness i kosmetyczne

Jak z pewnością wiadomo wszystkim właścicielom hoteli SPA, noclegi w tego typu obiektach objęte są preferencyjną stawką VAT 8%. Stawkę tę można jednak stosować jedynie w odniesieniu do usług krótkoterminowego zakwaterowania w odpowiednio klasyfikowanych obiektach, a dokładniej –  noclegów ze śniadaniami, bez innych świadczeń

Dodatkowe usługi należy opodatkować zgodnie z dotyczącymi ich przepisami, nawet jeśli oferowane są w tzw. pakiecie. Jeśli nie są świadczone przez podmioty medyczne lub osoby wykonujące zawody medyczne i/lub nie należą do tych, które mają charakter leczniczy, czy terapeutyczny, nadal mogą być jednak opodatkowane stawką preferencyjną tj. 8%. VAT

Preferencyjne opodatkowanie usług wellness stawką 8% - przykłady

Większość usług typowych dla branży wellness i SPA jest uwzględniona w załączniku nr 3 do Ustawy o VAT. W poz. 186 tego załącznika, ustawodawca wspomniał o tzw. pozostałych usługach związanych z rekreacją – jednak WYŁĄCZNIE w zakresie wstępu

Usługi te podlegają opodatkowaniu stawką preferencyjną bez względu na symbol PKWiU. Do takich usług należą m.in. wszelkie zajęcia fitness (w tym aerobiku czy jogi), wstępy do saun, grot solnych, jackuzzi, na baseny kryte i odkryte oraz do innych typowych atrakcji, jakie można znaleźć w obiektach wellness i SPA. 

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które weszło w życie 1 kwietnia 2024 roku, obniżono stawkę VAT na usługi kosmetyczne takie jak manicure i pedicure, stylizacja rzęs i brwi, make-up, czy usługi z zakresu pielęgnacji i oczyszczania twarzy i ciała. Ze szczegółami na ten temat można zapoznać się w podlinkowanym artykule. 

VAT na inwazyjne usługi kosmetyczne i inne świadczenia hotelowe

 

Wyższą, bo 23% stawką VAT opodatkowane są usługi kosmetyczne określane jako inwazyjne, do których należą m.in. masaże, tatuaże, piercing (poza przekłuwaniem uszu), solarium, czy zabiegi chirurgii plastycznej. Taką stawką VAT opodatkowuje się także np. wynajem miejsca parkingowego pod obiektem nawet, jeśli hotel, pensjonat, czy uzdrowisko oferuje je w pakiecie noclegowym.

W przypadku, gdy w pakiecie SPA oferuje się ww. usługi, zgodnie z przepisami należy je rozbić i opodatkować osobno wg dotyczących ich stawek. Jak wynika z wielu interpretacji podatkowych, a nawet wyroków w sprawach podatkowych obejmujących to zagadnienie, usługi te mają charakter dodatkowy i nie wynikają bezpośrednio z tych związanych z krótkoterminowym zakwaterowaniem. 

Podsumowanie - opodatkowanie usług fitness, wellness, beauty i SPA

Jak widać, niektóre z usług wellness i SPA podlegają zwolnieniu z VAT, a inne można opodatkować preferencyjną stawką  8%, o ile spełni się przewidziane przez ustawodawcę warunki. Dobrze jednak zachować ostrożność – szczególnie, jeśli prowadzi się obiekt SPA, który świadczy zarówno usługi noclegowe, jak i rekreacyjne, czy kosmetyczne, podlegające różnym stawkom VAT.

W przypadku niepewności co do tego, jakie stawki VAT stosować, warto udać się po poradę do profesjonalnego doradcy podatkowego lub poprosić o interpretację przepisów Krajową Izbę Skarbową – ta druga powinna stanowić dobre zabezpieczenie przed ewentualnym nałożeniem kary przez Urząd Skarbowy.

PRZYPIS REDAKCJI:

Opracowanie zostało przygotowane w oparciu o inne ogólnodostępne materiały dotyczące VAT
 i nie jest wynikiem pracy profesjonalnego doradcy podatkowego, czy reprezentanta Krajowej Izby Skarbowej. Przytoczone w nim przepisy są aktualne na dzień aktualizacji artykułu (3 kwietnia 2024 r.) nie dalej – chyba, że w artykule zaznaczono inaczej. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy merytoryczne przeniesione z publikacji źródłowych, tudzież straty finansowe po stronie czytelników artykułu. 

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.