Opodatkowanie usług wellness – przewodnik po VAT w SPA i nie tylko

Opodatkowanie usług wellness - przewodnik po VAT w SPA i nie tylko!

Przepisy podatkowe potrafią spędzić sen z powiek nawet najbardziej doświadczonym menadżerom w praktycznie każdej branży. Wellness i SPA nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Potrzebujesz wsparcia w interpretacji przepisów podatkowych? Sprawdź, jak wygląda opodatkowanie usług wellness w Polsce i jakie stawki VAT należy stosować przy rozliczaniu typowych usług SPA. Oto praktyczny przewodnik po VAT w SPA i nie tylko. 

opodatkowanie-uslug-wellness-VAT-w-spa

Stawki VAT na usługi wellness i SPA

Niestety, obowiązujące w Polsce i Unii Europejskiej przepisy podatkowe dotyczące stawek VAT dla branży wellness (w tym obiektów fitness i hoteli SPA), nie należą do najbardziej jasnych. W odniesieniu do usług SPA, fitness i wellness można stosować zarówno zwolnienie z VAT, jak i stawkę preferencyjną (8%) oraz stawkę pełną tj. 23%.

To, która z nich powinna zostać zastosowana, zależy jednak tak naprawdę od konkretnego przypadku oraz interpretacji poszczególnych przepisów – tak tych wynikających z treści samej Ustawy o VAT, jak i dodatkowych. Spróbujmy jak najbardziej dokładnie omówić czynniki, które wpływają na stawki VAT dla usług wellness i opatrzyć je różnymi przykładami.

Zwolnienie z VAT z art. 43 ust. 1 pkt 19 Ustawy o VAT

Nie ulega wątpliwości, że z perspektywy prawie każdego podatnika, najkorzystniejszą sytuacją jest możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT. W art. 43 ust. 1 pkt 19 Ustawy o VAT przewiduje się zwolnienie z podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług opieki medycznej służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czysto teoretycznie, właśnie takie usługi świadczone są w branży wellness i SPA. Dla organów skarbowych nie jest to jednak takie oczywiste. W świetle obowiązujących przepisów, aby korzystać ze zwolnienia z tytułu wspomnianego artykułu Ustawy o VAT, należy zadbać o to, by usługi były świadczone przez podmiot medyczny (np. klinikę czy sanatorium) LUB…

 

…wykonywane przez osoby posiadające zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki zawodowej, czyli

  • lekarzy, stomatologów, pielęgniarki i położne;
  • diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych i farmaceutów;
  • fizjoterapeutów i felczerów.

Usługi medyczne zwolnione z VAT - kto może je świadczyć i jakie to usługi?

Zgodnie z przepisami, usługi służące profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia zwolnione z VAT może świadczyć wspomniany już podmiot medyczny lub osoba wykonująca zawód medyczny z odpowiednim, kierunkowym wykształceniem. Zazwyczaj chodzi o licencjat lub tytuł naukowy, choć pod uwagę bierze się też akredytowane przez MEN i inne instytucje szkolenia.

Co ciekawe, zgodnie z interpretacjami dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z 22 grudnia 2020 r. (sygnatura 0114-KDIP4-2.4012.514.2020.2. MMA) oraz z 17 grudnia 2020 r., (sygnatura 0112-KDIL1-3.4012.429.2020.1. JK), osobami wykonującymi zawody medyczne mogą być także dyplomowany masażysta i dietetyk.

Jeśli masażysta lub dietetyk chcieliby skorzystać ze zwolnienia z VAT, mogą to zrobić jednak
tylko w odniesieniu do takich usług, w ramach których podejmują czynności o charakterze diagnostycznym lub terapeutycznym (leczniczym). Oznacza to, że masaż relaksacyjny, należy opodatkować normalną stawką VAT, podczas gdy leczniczy (np. na rwę kulszową), podlega zwolnieniu.

REKLAMA

Przykłady usług wellness i SPA zwolnionych z VAT

  • Krioterapia przy użyciu sprzętu medycznego w podmiocie o charakterze medycznym (np. klinice) i/lub asyście dyplomowanego lekarza/fizjoterapeuty; 
  • Masaż leczniczy na zespół cieśni nadgarstka, wykonywany przez podmiot medyczny (np. przychodnię rehabilitacyjną) i/lub przez dyplomowanego fizjoterapeutę/masażystę z odpowiednim wykształceniem lub kwalifikacjami;

     

  • Konsultacja dietetyczna w placówce medycznej i/lub u dyplomowanego specjalisty, dotycząca np. alergii pokarmowej u dziecka. 

Stawki VAT w hotelu SPA - 8% na noclegi i większość usług wellness

Jak z pewnością wiadomo wszystkim właścicielom hoteli SPA, noclegi w tego typu obiektach objęte są preferencyjną stawką VAT 8%. Stawkę tę można jednak stosować jedynie w odniesieniu do usług krótkoterminowego zakwaterowania w odpowiednio klasyfikowanych obiektach, a dokładniej –  noclegów ze śniadaniami, bez innych świadczeń

Dodatkowe usługi należy opodatkować zgodnie z dotyczącymi ich przepisami, nawet jeśli oferowane są w tzw. pakiecie. Jeśli nie są świadczone przez podmioty medyczne lub osoby wykonujące zawody medyczne i/lub nie należą do tych, które mają charakter leczniczy, czy terapeutyczny, nadal mogą być jednak opodatkowane stawką preferencyjną tj. 8%. VAT

Większość usług typowych dla branży wellness i SPA jest bowiem uwzględniona w załączniku nr 3 do Ustawy o VAT. W poz. 186 tego załącznika, ustawodawca wspomniał o tzw. pozostałych usługach związanych z rekreacją – jednak WYŁĄCZNIE w zakresie wstępu. Usługi te podlegają opodatkowaniu stawką preferencyjną bez względu na symbol PKWiU.

Preferencyjne opodatkowanie usług wellness - przykłady

Do takich usług należą m.in. wszelkie zajęcia fitness (w tym aerobiku czy jogi), wstępy do saun, grot solnych, jackuzzi, na baseny kryte i odkryte oraz do innych typowych atrakcji, jakie można znaleźć w obiektach wellness. Nie zawsze jednak istnieje możliwość stosowania 8% stawki VAT w hotelu SPA, uzdrowisku, czy ośrodku wellness. Kiedy należy zastosować inną?

VAT na usługi kosmetyczne i inne świadczenia hotelowe

Wyższą, bo 23% stawką VAT opodatkowane są np. usługi kosmetyczne (poza fryzjerskimi, korzystającymi ze stawki preferencyjnej 8%) – takie jak m.in.  zabiegi na twarz, ręce, czy ciało. Taką stawką VAT opodatkowuje się także np. wynajem miejsca parkingowego pod obiektem nawet, jeśli hotel, pensjonat, czy uzdrowisko oferuje je w pakiecie noclegowym.

W przypadku, gdy w pakiecie SPA oferuje się ww. usługi, zgodnie z przepisami należy je rozbić i opodatkować osobno wg dotyczących ich stawek. Jak wynika z wielu interpretacji podatkowych, a nawet wyroków w sprawach podatkowych obejmujących to zagadnienie, usługi te mają charakter dodatkowy i nie wynikają bezpośrednio z tych związanych z krótkoterminowym zakwaterowaniem. 

Podsumowanie - opodatkowanie usług fitness, wellness, beauty i SPA

Jak widać, niektóre z usług wellness i SPA podlegają zwolnieniu z VAT, a inne można opodatkować preferencyjną stawką  8%, o ile spełni się przewidziane przez ustawodawcę warunki. Dobrze jednak zachować ostrożność – szczególnie, jeśli prowadzi się obiekt SPA, który świadczy zarówno usługi noclegowe, jak i rekreacyjne, czy kosmetyczne, podlegające różnym stawkom VAT.

W przypadku niepewności co do tego, jakie stawki VAT stosować, warto udać się po poradę do profesjonalnego doradcy podatkowego lub poprosić o interpretację przepisów Krajową Izbę Skarbową – ta druga powinna stanowić dobre zabezpieczenie przed ewentualnym nałożeniem kary przez Urząd Skarbowy.

PRZYPIS REDAKCJI:

Opracowanie zostało przygotowane w oparciu o inne ogólnodostępne materiały dotyczące VAT
 i nie jest wynikiem pracy profesjonalnego doradcy podatkowego, czy reprezentanta Krajowej Izby Skarbowej. Przytoczone w nim przepisy są aktualne na dzień publikacji artykułu i nie dalej – chyba, że w artykule zaznaczono inaczej. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy merytoryczne przeniesione z publikacji źródłowych, tudzież straty finansowe po stronie czytelników artykułu. 

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.