Europejski Kongres Spa 2013

Wellness drogą do sukcesu spa

19 września 2013 roku odbył się w Warszawie I Europejski Kongres Spa, w czasie którego czołowi specjaliści spa z Austrii, Francji, Japonii, Łotwy oraz Polski przedstawili globalne trendy rozwoju idei wellness i spa. W spotkaniu wzięło udział około 90 delegatów z całej Polski – dyrektorów hoteli spa, managerów spa, ekspertów oraz dziennikarzy, którzy zgodnie stwierdzili, że było to najbardziej inspirujące wydarzenie spa mijającego roku.

Europejski Kongres Spa jest międzynarodowym forum wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy specjalistami związanymi z rynkiem spa & wellness z całej Europy. Jego celem jest przedstawienie najnowszych, globalnych trendów i rozwiązań biznesowych oraz promowanie najlepszych praktyk na rynkach rozwijających się Europy Środkowo-Wschodniej.

„Stworzyliśmy Europejski Kongres Spa po to, żeby wpuścić trochę świeżego powietrza do Polski, ponieważ nasze spojrzenie na filozofię spa & wellness często rozmija się z globalnymi trendami” – powiedział Arkadiusz Dawidowski, prezes Europejskiej Fundacji Spa, która zorganizowała wydarzenie. „Wierzę, że Warszawa i Polska to doskonałe miejsce na organizację takiego międzynarodowego spotkania. Tutaj, w środku Europy, możemy łączyć doświadczenia Wschodu i Zachodu”.

Dlatego do wzięcia udziału w kongresie organizatorzy zaprosili czołówkę światowych prelegentów, którzy zasiadają m.in. w jury World Spa & Wellness Awards oraz są delegatami na Światowy Szczyt Spa & Wellness, który co roku odbywa się w innej części świata.

Eksperci podkreślali przede wszystkim, że najważniejszym czynnikiem, który decyduje o sukcesie obiektów spa jest stworzenie oferty, która będzie dopasowana do zmieniających się potrzeb współczesnego człowieka i nie może się ona koncentrować tylko na zabiegach kosmetycznych i medycynie estetycznej „Dzisiaj Spa to nie jest już tylko »zdrowie przez wodę«. Jest to kompleksowa usługa obejmująca programy wellness, spersonalizowane zabiegi oraz postawę całego zespołu spa” – podkreślał Jean-Guy de Gabriac, prezes Tip Touch International (Francja), który przedstawił kluczowe czynniki sukcesu hoteli typu Destination Spa na podstawie najlepszych światowych wzorców.

Podobnego zdania był dr Franz Linser (Austria), jednej z najsłynniejszych europejskich specjalistów spa. Stwierdził, że niestety dzisiaj obiekty spa mają oferty, które niczym się od siebie specjalnie nie różnią.

W folderach widzimy wciąż tą samą kobietę z kamieniami na plecach. Tymczasem ludzie mają dzisiaj większe potrzeby, niż tylko skorzystanie z masażu lub zabiegu kosmetycznego. Często są wypaleni pracą zawodową, życiem rodzinnym i chcą znaleźć miejsce, w którym ktoś rzeczywiście się nimi zaopiekuje i pomoże odzyskać siły nie tylko fizyczne, ale też psychiczne” – mówił austriacki ekspert.

Dowody, że można takie miejsca stworzyć z sukcesem, przedstawiła Alla Sokolova, dyrektor generalna IWC Balans na Łotwie, która stworzyła w tym kraju pierwsze centrum wellness tego rodzaju. Opracowała autorski program Balance dostosowywany do indywidualnych potrzeb gości. Oparła go na trzech filarach: relaksacji, ćwiczeniach fitness oraz odżywianiu, w którym ogromną rolę odgrywa edukacja gości. „Dzięki temu stworzyliśmy z naszymi klientami długofalowe relacje, co ma ogromny wpływ na sukces finansowy naszego hotelu” – wyjawiła Alla Sokolova.

Gość specjalny Kongresu, prof. Hiroaki Tanaka z Japonii podkreślił, jak bardzo ważne jest utrzymanie dobrej kondycji fizycznej, która przyczynia się do zachowania zdrowia. Najlepszym sposobem jest slow jogging, który stymuluje pracę serca oraz mięśnie, pobudzając organizm do lepszego funkcjonowania.

Natomiast polscy eksperci przedstawili w czasie Kongresu własne doświadczenia. Adam Hok, dyrektor Hotelu Zdrojowego ProVita w Kołobrzegu zdradził założenia programu Corporate Wellness, który realizowany jest w jego obiekcie i skierowany jest do ludzi biznesu szukających nie tylko wypoczynku, ale też efektywnej regeneracji sił. Beata Sekuła z Międzynarodowego Instytutu Refleksologii Twarzy doradzała, jakie terapie alternatywne mogą zwiększyć atrakcyjność oferty spa, a Adam Antonijczuk, konsultant hotelowy z firmy Hostea zwracał uwagę na konieczność dostosowania obiektów do rosnącej grupy klientów niepełnosprawnych, dziś często wykluczonych z możliwości korzystania z hoteli spa.

W czasie kongresu przestawiono też najnowsze badania dotyczące hotelowego rynku spa w Polsce przygotowane przez Europejską Fundacją Spa, które zaprezentowała Anna Koreńczuk, członek Rady Fundacji oraz właściciel portalu podarujspa.pl. Natomiast Bartłomiej Walas, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej przybliżył delegatom strategię promocji Polski zagranicą jako kraju typu „destination spa” oraz zwracał uwagę na zmieniające się potrzeby turystów przyjeżdżających nad Wisłę. Kongres zakończyła prelekcja dr. Rafała Rouby z Instytutu Turystyki i Rozwoju Gospodarczego Uniwersytetu Łódzkiego na temat najbardziej znanych systemów certyfikacji obiektów spa w Europie i na świecie.

Wszyscy uczestnicy Europejskiego Kongresu Spa zgodnie stwierdzili, że dzięki interesującym wykładom i doborze tematyki, było to dla nich najbardziej inspirujące wydarzenie spa w Polsce. „Jestem zainspirowana oraz bardziej twórczo nastawiona po Kongresie” – stwierdziła Barbara Awsiukiewicz-Kuczera, manager spa jednego z największych hoteli w Polsce – Aquarius Spa w Kołobrzegu. Katarzyna Czeladko z hotelu Villa Park Med. & Spa w Ciechocinku podkreśliła, że takie zderzenie Wschodu z Zachodem jest nam bardzo potrzebne, bo dzięki zagranicznym gościom Kongresu możemy wnieść nowe idee do polskich obiektów spa.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Zobacz też

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz naszą politykę prywatności.