Raport Rynek Hotelowych Spa 2013

Już drugi rok z rzędu Europejska Fundacja SPA przy współpracy z Wyższą Szkołą Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku przeprowadziła badania rynku hoteli SPA w Polsce. Celem zainicjowanych badań było uzyskanie aktualnego obrazu rodzimej hotelowej branży SPA, analiza bieżących trendów rozwojowych oraz wyznaczenie standardów benchmarkingu dla tej gałęzi hotelarstwa.

Czytaj więcej...

Zrozumieć potrzeby gości spa

21 kwietnia już po raz czwarty odbył się Europejski Kongres Spa. Tak jak rok temu wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Kongresu LNE. Z tej okazji do Krakowa zjechali menedżerowi spa z całego kraju, którzy mieli okazję posłuchać ekspertów europejskiej branży wellness w jaki sposób efektywnie zarządzać biznesem.

Podczas oficjalnego otwarcia zgromadzonych gości powitali Agnieszka Wróblewska (LNE – organizator generalny) i Arkadiusz Dawidowski, prezes Europejskiej Fundacji Spa (organizator merytoryczny) oraz współwłaściciel firmy ForSpa Group. Tak jak obiecali na początku, uczestników czekał intensywny dzień wypełniony specjalistyczną wiedzą i inspirującym know-how, dzięki którym uczestnicy mogli spojrzeć na swój biznes z nowej perspektywy.  

Pierwszy wykład poprowadził dr László Puczkó z Węgier, który jako autor globalnych analiz rynkowych w firmie doradczej RLA i ekonomista specjalizujący się w turystyce wellness przedstawił zgromadzonym badania na temat polskiego rynku. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, czego oczekują od nas klienci w Polsce i – co najważniejsze – o tym, że rynek spa notuje wzrost. Jednak aby wykorzystać pozytywny trend i sprowadzić do swojego ośrodka nowych klientów, trzeba zastanowić się kto jest naszym klientem jest i pod tym kątem dobierać strategie pozyskiwania klientów dla swojego spa.

Kolejna sesja kongresowa poświęcona była zarządzaniu. Mike Wallace, który przez 17 lat zarządzał 20 ośrodkami spa w sieci Danubius, opowiedział jakie są najważniejsze wskaźniki i w jaki sposób pomagają one w zwiększaniu zysków spa. Po tej lekcji matematyki przyszedł czas na dawkę inspiracji. Becky Woodhouse – właścicielka 8 salonów Pure Spa & Beauty w Wielkiej Brytanii (z planem na kolejne 17 punktów) w prosty i przejrzysty sposób przedstawiła 5 rad, które pomagają rozwijać biznes day spa.

Nie od dziś wiadomo, że siłą dobrego przedsiębiorstwa jest dobry zespół, nie inaczej jest w przypadku spa. O turkusowym modelu zarządzania i ludzkim podejściu do pracownika opowiadała Żaneta Poirieux – coach w biznesie i twórczyni warsztatów rozwojowych dla managerów. Swoimi radami w jaki sposób stworzyć dobry zespół pracowników w hotelu spa podzieliła się także Alla Sokolova, właścicielka sieci resortów inbalans group na Łotwie. Według niej najważniejsze jest, aby zespół podzielał wartości pracodawcy i podążał za jego wizją. Jej słowa potwierdziła Agnieszka Trafas właścicielka Hotel Wellness ProVita, która opowiedziała nam o tym, w jaki sposób wsłuchuje się w opinie każdego pracownika swojego hotelu oraz dlaczego takie podejście jest najlepszym sposobem na zbudowanie dobrej relacji. Piotr Ledworuch – dyrektor hotelu Heron Live Hotel przypomniał także o znaczeniu dobrej dyscypliny.

Charyzmatyczny Rahim Blak z agencji click community zatrudniającej ponad 80 specjalistów social media z pewnością wie wiele na temat relacji z pracownikami, ale podczas swojego niezwykłego wystąpienia zdradzał przede wszystkim tajniki mediów społecznościowych. Z niesamowitą dawką humoru wytłumaczył zgromadzonym dlaczego social media to najlepszy kanał sprzedaży, pozyskiwania nowych partnerów i rekrutacji. Nie zapomniał także o krótkim instruktażu jak zrobić perfekcyjne selfie!

Podczas ostatniego panelu przyszedł czas na dyskusję na temat roli zabiegów fizjoterapeutycznych w spa, którą poprowadziła Natasza Sallmann. Uczestnicy panelu – Adam Makowski z Dworu Mechelinki i Wojciech Cackowski z hotelu Hotel Villa Park Med&SPA przekonywali, że zabiegi manualne, fizjoterapetyczne są wpisane w DNA wellness i bez nich nie można na poważnie realizować oferty spa. Dlaczego? Bo dzięki nim możemy pomagać ludziom pozbyć się wielu problemów zdrowotnych i poczuć się naprawdę lepiej. A czy nie taki jest właśnie powód, dla którego tworzymy obiekty wellness & spa?

Uczestnicy EKSPA mogli skorzystać także z bogatego programu 37. Kongresu LNE i oferty targów, na których pojawiło się ponad 200 wystawców kosmetyki profesjonalnej. Kolejna edycja Europejskiego Kongresu Spa wiosną 2019 roku!

Zobacz relację wideo

 

 
STUDIO SPA TV  

Polska marka wellness & spa. Perspektywy rozwoju, szanse i zagrożenia.

W czasie III Europejskiego Kongresu Spa 2017 odbyła się dyskusja na temat polskiego rynku usług i spa, którą poprowadził naczelny miesięcznika Hotelarz - Rafał Szubstarki. O przyszłosci polskiej branży rozmawiał z dr Bartłomiejem Walasem, wiceprezesem POT, dr Janem Golbą, prezesem Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP oraz Adamem Hokiem, prezesem Fudnacji Polskie Centrum Spa Kołobrzeg. 

Obejrzyj video

Zapisz się na newsletter

Newsletter: